fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
20 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Solaria tracą klientów

Akcje promujące rezygnacje z opalania w solarium najwyraźniej przynoszą efekty. Jak donosi PAP, Polski Związek Solaryjny zanotował w tym roku 30%-towy spadek ilości punktów oferujących opalanie sztucznym promieniowaniem UV.

Istnieją różne teorie tłumaczące spadek zainteresowania opalaniem w solarium. Zobaczmy co na ten temat mówi prezes Polskiego Związku Solaryjnego.

Decyzje o likwidacji punktów z łóżkami opalającymi podjęło dużo niewielkich solariów, w których znajdowało się jedno-dwa urządzenia. Ma to swoje uzasadnienie ekonomiczne. Te punkty działały w okresach prosperity, kiedy rynek nie był jeszcze nasycony. Punkty sieciowe, gdzie jest 6-10 łóżek nadal się utrzymują. Oczywiście, notują oni spadek obrotów. Jednak wynika to z sytuacji ekonomicznej, nagonki medialnej, a także zaniechaniach ze strony naszego rządu we wprowadzeniu odpowiedniego prawodawstwa, które powinno obowiązywać w Polsce, tak jak obowiązuje w innych krajach UE– mówi Zbigniew Polakow, prezes Polskiego Związku Solaryjnego.

Mowa tu o rozporządzeniu Komisji Europejskiej i WHO, które ustala nowe normy dotyczące maksymalnych dawek promieniowania emitowanych przez łóżka opalające.

Od 1 kwietnia 2009 powstało nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej, opracowane we współpracy z WHO, które mówi o zmniejszeniu promieniowania w urządzeniach opalających do mocy 0,3 wata na metr kwadratowy. To doskonałe rozwiązanie, które zapewniałoby bezpieczeństwo opalania– tłumaczy mówi Zbigniew Polakow.

Niestety nowe przepisy dotyczą wyłącznie urządzeń wprowadzanych do obrotu. Stary sprzęt nie podlega obowiązkowi dostosowania do nowych wymogów technicznych.

Komisja Europejska pozostawiła krajom członkowskim decyzję, w jaki sposób to rozporządzenie będzie wprowadzone do obowiązującego systemu prawnego. W naszym kraju, mimo naszych zabiegów nie wprowadzono takich przepisów – dodaje prezes PZS.

Źródło PAP Life