fbpx
04 Czerwiec, 2020
Warszawa
18 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Solaria wciąż nie spełniają norm emisji promieniowania UV

35.proc. urządzeń opalających w Polsce przekracza dopuszczalny poziom promieniowania lamp, donoszą eksperci.

Skąd takie dane? Z kontroli, którą w pierwszym kwartale 2013 roku przeprowadziła Inspekcja Handlowa. Jej przedstawiciele sprawdzili bowiem 103 urządzenia opalające w 66 zakładach kosmetycznych, fryzjerskich, salonach opalania oraz gabinetach masażu. 

Czego dotyczyło najwięcej nieprawidłowości? 

Braku odpowiedniego ostrzeżenia przed negatywnymi dla zdrowia skutkami korzystania z solarium. A zgodnie z normą europejską w każdym punkcie posiadającym urządzenie opalające taka informacja powinna się znaleźć.

Pozostałe wnioski

W 35 proc. skontrolowanych urządzeniach stwierdzono nawet do 3,5 krotnego przekroczenia parametru normy poziomu promieniowania UV. Ale jest i światełko w tunelu, ponieważ w porównaniu do 2011 roku poprawiło się bezpieczeństwo opalających się. W badaniach sprzed dwóch lat zakwestionowano 75 proc. zbadanych łóżek, a wykryty wówczas największy poziom promieniowania aż pięciokrotnie przewyższał dopuszczalną normę.

Jaka jest procedura w przypadku stwierdzenia przekroczenia promieniowania UV?

Jeśli inspektor IH stwierdzi nieprawidłowości solarium najpierw umożliwia kontrolowanym podjęcie działań naprawczych. Wówczas właściciele salonu ma okazję dobrowolnie usunąć naruszenia, na ten czas inspektor wydaje decyzję o wstrzymaniu świadczenia usług do momentu usunięcia zagrożenia dla bezpieczeństwa konsumentów. Okazuje się, że w 2013 roku na taki krok zdecydowali się wszyscy skontrolowani. Sami dobrowolnie wyeliminowali nieprawidłowości.

Solarium a zdrowie

W przypadku osób, które odwiedzają solaria ryzyko zachorowania na czerniaka jest większe o 20 proc., twierdzą eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Przypominają również, że z urządzeń opalających korzysta obecnie 10 proc. populacji Stanów Zjednoczonych i Europy. Dlatego też WHO opracowała zasady racjonalnego użytkowania solariów. Poza tym warto pamiętać, iż przeciwwskazaniem dla sztucznego opalania jest wiek poniżej 18 lat, duża liczba znamion, piegi, czy poparzenia słoneczne, które wystąpiły w dzieciństwie.

Brak przepisów

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia proponują, żeby osoby, które chcą skorzystać z solarium podpisywały druk świadomej zgody. Ale przepisy te są póki co jedynie założeniem, podobnie jak polskie regulacje, które w zasadzie nie istnieją. Nie ma zapisu, kto może opalać się przy pomocy specjalnych do tego stworzonych urządzeń. Jest to jednak coraz bardziej potrzebne, ponieważ niektórzy rodzice, o zgrozo, wręcz zachęcają swoje dzieci do korzystania z solarium.

Źródło: rynekzdrowia.pl