fbpx
06 Lipiec, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

SPA – czy daleko nam do Zachodu?

Doskonale wiemy, że wizyta w salonie SPA jest ukojeniem nie tylko dla ciała, ale często ma również zbawienne właściwości wpływające na stan samopoczucia. Postaramy się podsumować jak przedstawia się sytuacja SPA w Polsce, czy jesteśmy lepsi od zachodu?

Zabiegi w SPA coraz częściej wpisują się w grafik comiesięcznych obowiązków. 

Klienci są świadomi, że oferowane działania kosmetyczne oraz masaże pozytywnie wpływają nie tylko na stan skóry, ale oddziałują także na kondycję ducha, proponując chwile błogiego relaksu i przyjemności. Dlatego salony SPA powinny umożliwiać swoim klientom kontakt z wysokiej jakości, profesjonalnymi kosmetykami, których nie można odnaleźć w zwykłych drogeriach. Celowo piszemy „powinny”. Dlaczego? Odpowiedź na tę pytanie pozostawiamy Wam.

Polskie renomowane ośrodki współpracują ze specjalistami w dziedzinie kosmetologii, dzięki czemu zabiegi najczęściej poprzedzone są serią badań oraz diagnoz, co owocuje optymalnym dostosowaniem rodzaju i zakresu usług do indywidualnych potrzeb klienta. Dopiero odpowiednio dobrany pakiet zabiegów pielęgnacyjnych pozwola  skutecznie zadbać o tę partię ciała, która aktualnie tego najbardziej potrzebuje.

Zakres usług SPA nie ogranicza się zwykle do zabiegów pielęgnujących skórę, ośrodki często proponują także usługi fryzjerskie, depilację wybranych części ciała oraz masaże, niektóre gabinety w swojej ofercie posiadają również zabiegi z zakresu akupunktury.

Dla przypomnienia Skrót SPA nawiązuje do łacińskiego wyrażenia „Sanus per aquam”, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „zdrowy przez wodę”, jednak w istocie oferta tego typu miejsc nie ogranicza się tylko do zabiegów wykorzystujących lecznicze właściwości wody. W takich gabinetach nierzadko proponuje się także usługi o nieco bardziej wyszukanym i nowatorskim charakterze, które często obejmują kąpiele w błocie, algach morskich a nawet winie. Ośrodki  klientom umożliwiają również korzystanie z basenu, sauny oraz siłowni, dzięki czemu bywalcy SPA mają szansę zadbać nie tylko o urodę, ale także o zdrowie i kondycję. 

Gabinety i hotele SPA wiążą się z relaksem oraz wysokim standardem usług nie tylko w Polsce, ale także na świecie. W naszym kraju takie ośrodki rozpoczęły swoją działalność, długo po gabinetach tworzonych w takich krajach, jak Francja, czy Szwajcaria, które są uważane za prekursorów rynku SPA.

Obecnie w Polsce ponad 600 ośrodków określa się mianem placówek oferującym tego typu usługi, jednak zdaniem profesjonalistów z branży hotelarsko-turystycznej do grupy luksusowych ośrodków, spełniających światowe standardy można zaliczyć tylko niektóre z nich. Organizacja International SPA Association, skupiająca najlepsze ośrodki SPA na świecie, przyjęła do swoich kręgów tylko dwa polskie hotele. Przynależność do tego zacnego grona warunkowana jest spełnieniem restrykcyjnych warunków, które dotyczą m.in. wyposażenia ośrodka oraz oferowanych zabiegów.

Badania rynku wskazują na to, że w najbliższym czasie turystyką uzdrowiskowa zacznie dominować nad klasyczną formą leczenia uzdrowiskowego, tak jak miało to miejsce w Europie Zachodniej. W naszym kraju dostępne są nawet placówki oferujące specjalistyczne zabiegi  kobietom w ciąży oraz gabinety SPA stworzone z myślą dla o rodzinach z dziećmi. Różnice pomiędzy ośrodkami SPA w Polsce wciąż są widoczne, głównie przez to, że w naszym kraju branża ta rozwija się nieporównywalnie krócej. Jednak szkolenia personelu oraz poszerzanie oferty usług sprawiają, że polskie gabinety i hotele coraz bardziej zbliżają się do światowych standardów, przyciągając turystów zagranicznych m.in. z Francji, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Dlaczego? Bo jakość wysoka, a cena nieporównywalnie niska.