fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
03 Kwiecień, 2020
Warszawa
11 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

SPA & WELLNESS w Polsce

Słowo Spa jest skróconą formą łacińskiego ?sanus per aquam? (zdrowy przez wodę). Wellness to częściowo styl życia, częściowo filozofia życia, polegająca na dążeniu do świadomej egzystencji…

Czym jest SPA?

Słowo Spa jest skróconą formą łacińskiego sanus per aquam (zdrowy przez wodę). Dobroczynną siłę wody wykorzystuje się w różny sposób w kąpieliskach leczniczych, centrach wellness, klinikach i hotelach zdrojowych. Słowo Spa stało się terminem międzynarodowym, które oznacza korzystanie z sauny, basenów, kąpielisk parowych, farm urody i centrów wellness.

Czym jest Wellness?

Wellness to częściowo styl życia, częściowo filozofia życia, polegająca
na dążeniu do świadomej egzystencji. Ten światopogląd opiera się na poczuciu odpowiedzialności, szczególnie za własne zdrowie, a jednocześnie za jakość życia. Zawiera w sobie cielesne i duchowe aspekty bytu. Wellness rozwija nigdy nie słabnącą ciekawość życia, jego wartości i sensu.

Filozofia Wellness & Spa

Pierwsze wzmianki dotyczące filozofii harmonijnego życia znajdziemy już w połowie XVII wieku, jednak jej współczesny obraz określiły lata 50-te XX wieku. Wtedy to, amerykańscy lekarze zaczęli propagować zdrowy styl życia, jako przepis na ogólny dobrostan. Dziś wellness & spa to droga do zapewnienia sobie zdrowia, dobrego samopoczucia, równowagi ciała, ducha i umysłu. Pozwala osiągnąć maksymalny potencjał w każdej dziedzinie życia. W skład wchodzi wszystko to, czym się zajmujemy, co nas otacza, co konsumujemy by czuć się jak najlepiej. Filozofia ta uwzględnia zarówno czynniki fizyczne, duchowe, emocjonalne, intelektualne, jak i zawodowe, społeczne i środowiskowe.

Czym charakteryzuje się ośrodek SPA

 • Odpowiednia lokalizacja
 • Sprzęt i aparatura najwyższej jakości
 • Wykwalifikowany personel

Skład ośrodka SPA to nie jedno pomieszczenia z wanna SPA, ale cały kompleks

Lokalizacja

Polska za względu na dużą ilość obszarów ?Natura2000? jest atrakcyjnym krajem do budowy wszelkiego rodzaju ośrodków SPA. Należy zadbać o to aby okolica takiego ośrodka była cicha, spokojna, najlepiej gdzieś w zupełnym zaciszu, np. pojezierze mazurskie, pomoże lub całkiem na południe góry lub pogórze.

Wystrój

Kolejnym ważnym elementem jest urządzenie kompleksu SPA,

ważne jest:

 • Kolorystyka
 • Muzyka
 • Światło
 • Ogólne wrażenia

Kolorystyka

Kolory stonowane i wyważone, ponieważ pobyt w kompleksie SPA & Wellness to przede wszystkim relaks i wyciszenie, a temu sprzyjają nieagresywne kolory.

Muzyka

Muzyka która towarzyszy klientowi SPA od samej recepcji, przez wykonywaną usługę, aż po zakończenie jego wizyty, winna być neutralna, relaksacyjna. Bardzo często coraz bardziej popularne stają się motywy przyrody (szumiący las, płynący potok, odgłos fal uderzających o brzeg.

Światło

Kompleks SPA & Wellness powinien kojarzyć się z przestrzenią i swobodą a jednocześnie tworzyć kameralną, wręcz intymną atmosferę. Dlatego też gra światła jest bardzo ważna, odpowiednio dobrze oświetlone pomieszczenia najlepiej żółtym bądź białym światłem. Ważne są także okna, gdyż naturalnego światła nic nie zastąpi.

Ogólne wrażenia

Kompleks taki powinien stanowić harmonijną całość do głównego hallu, poprzez recepcję i gabinety kosmetyczne po basen i saunę.

Ważne jest to aby klient takiego ośrodka czuł że oddaje swoje ciało profesjonalistom, jeżeli jego zaufanie wzbudzi pierwsze wrażenie takiego SPA, to podczas zabiegów będzie się w pełni relaksował.

Sprzęt i aparatura

Ośrodek SPA & Wellness to nie zwykły gabinet kosmetyczny czy kosmetologiczny. Jak sama nazwa wskazuje w kompleksie takim powinny znajdować się wszelkiego rodzaju sprzęty związane z wodą: bicze wodne, kompleksy basenowe, sauny, jacuzzi, hydromasaże, kapsuły SPA, stoły wodne?

Większość nowopowstałych kompleksów SPA nastawia się na współpracę z chirurgiem plastycznym, i ze SPA powstaje ?fabryka? idealnych ludzi a tak naprawdę idea SPA wyklucza skomplikowane i inwazyjne zabiegi z użyciem skalpela czy nawet laserów. SPA to przede wszystkim woda i kosmetyki z substancjami aktywnymi i odpowiednio przeszkolony i wykształcony personel.

Personel

Oprócz specjalistów od marketingu, promocji, sprzedaży i wielu innych stanowisk biurowych, rdzeniem SPA są pracownicy którzy mają bezpośredni kontakt z klientem. Ale czy wystarczy teraz aby tylko kosmetyczka pracowała z klientem? W dzisiejszych czasach klienci bardzo dużo wiedzą nie tylko o fizjologii swojej skóry ale także o kosmetykach i ich działaniu, dlatego do SPA potrzebna jest kadra która potrafi wykonywać zabiegi i jednocześnie posiadać wiedzę kosmetologa. Ale żeby pracować w SPA i wykonywać zabiegi, konieczne jest studiowanie kosmetologii i znajomość procesów technologicznych kosmetyku czy skład INCI większości preparatów?

Niestety w dzisiejszych czasach są takie realia, i w najbliższej przyszłości niewiele planuje się w tym kierunku zmienić.

Kompleks SPA

SPA to całe przedsięwzięcie, które zawiera w sobie oprócz hotelu i restauracji oraz wszelkich innych pomieszczeń z tym związanych także część zabiegową. Oprócz gabinetów kosmetycznych w których wykonywane są zabiegi to: basen lub kompleks basenowy, sauny, jacuzzi, baseny z glinkami, solankami, groty solne, pomieszczenia do masaży, fizjoterapii, często także pomieszczenia fryzjerskie, gdyż klienci doceniają wszelką kompleksowość usług.

Zabiegi SPA

Większość zabiegów wykonywanych w SPA to zabiegi oczyszczające, detoksykujące, nawilżające, relaksujące bądź aromaterapeutyczne. Bez użycia skomplikowanych urządzeń i aparatury, w SPA podstawowym narzędziem są dłonie. Wszelką podstawą w SPA jest pielęgnacja i oczyszczenie.

Co daje wizyta w SPA

SPA, to po pierwsze i przede wszystkim relaks, relaks dla ciała ale i dla duszy dzięki filozofii SPA & Wellness. Dzięki dobranemu zabiegowi do potrzeb i oczekiwań klienta, klient będzie zadowolony bo uzyskał to czego oczekiwał, a osoba wykonująca zabieg satysfakcję ze spełnienia się w zawodzie.

Pseudo SPA w Polsce

W ostatnich latach zaobserwowano nadzwyczajny rozkwit ?ośrodków SPA? w Polsce. Niestety takie SPA, nie ma nic wspólnego z kompleksem SPA. Większość takich gabinetów zakupuje panel prysznicowy z nasadkami masującymi lub wkładkę masującą do wanny i już wtedy w nazwie gabinetu obserwujemy napis SPA. Niestety przez takie praktyki gro ludzi podchodzi z dystansem do ośrodków SPA poddając wątpliwości skuteczność wizyt w taki kompleksie, oraz ogólną celowość wizyt w podobnych ośrodkach.

Kosmetolog a SPA

Jak wszyscy wiemy, licencjonowany kosmetolog lub mgr kosmetologii posiada ogromną wiedzę nie tylko w zakresie chemii kosmetycznej, receptury i technologii tworzenia kosmetyków, biochemii, toksykologii, anatomii, dietetyki, mikrobiologii, biofizyki, dermatologii i wielu innych pokrewnych nauk medycznych. Zdobycie całej kosmetologicznej wiedzy jest dość dużym wysiłkiem, nieporównywalnym z technikiem usług kosmetycznych. Natomiast w większości ośrodków SPA pracujący tam specjaliści to właśnie technicy usług kosmetycznych, którzy mają o wiele mniejszy zasób wiedzy teoretycznej. Więc czy jest sens studiowania kosmetologii, lub pracy po ukończeniu kosmetologii w ośrodkach SPA?? Teoretycznie kosmetolog pracuje w laboratorium, aptece, działach rozwojowych firm kosmetycznych, a realnie wykonuje identyczną pracę jak technik usług kosmetycznych. Więc czas najwyższy zacząć zmieniać profil kosmetologii lub zacząć walczyć o większe uprawnienia a co za tym idzie o lepszą pracę.

LITERATURA:

 • www.polskie-spa.pl
 • www.spahotele.pl
 • www.pzwf.pl
 • www.wyspazdrowia.pl
 • www.spa.e-masaz.pl

Autor:

Ireneusz Kłembokowski

Koło Naukowe Kosmetologów Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Lublinie