fbpx
31 Maj, 2020
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Spójrz na figurę i dowiedz się jakie masz kości

Okazuje się, że typ sylwetki otyłych kobiet wpływa na zdrowie kości: figura typu „jabłko” jest pod tym względem gorsza niż figura typu „gruszka”.

Figura typu „jabłko” (czyli słabo zarysowana talia i wystający brzuch, szczupłe nogi oraz szerokie ramiona) to efekt odkładania się tkanki tłuszczowej w talii, a dokładnie wokół narządów w jamie brzusznej (stąd jej nazwa – otyłość brzuszna). Drugi typ sylwetki – „gruszka” (wąskie ramiona i szerokie biodra) – jest rezultatem gromadzenia się zapasów tłuszczu w biodrach i udach.

– Wiadomo już, że otyłość brzuszna podnosi ryzyko cukrzycy i chorób serca u osób otyłych – przypomina cytowana przez serwis Eurekalert dr Madhusmita Misra z Massachusetts General Hospital. Badania, w których uczona uczestniczyła pokazały, że „jabłka” mają też większe ryzyko złamania kości.

Dr Misra i jej koledzy przebadali 30 nastolatek w wieku 12 – 18 lat. Sprawdzili u nich proporcję podskórnej i brzusznej tkanki tłuszczowej, a także gęstość kości. Okazało się, że dziewczęta o sylwetce typu „jabłko” miały mniejszą gęstość kości w porównaniu z koleżankami o figurze w kształcie „gruszki”.

Jak zaznacza dr Misra, na razie przyczyny tej zależności między miejscem gromadzenia się tkanki tłuszczowej a gęstością kości nie są znane. Mogą odgrywać tu rolę np. pewne hormony lub cząsteczki związane z wywoływaniem reakcji zapalnej w organizmie.

Źródło: PAP nauka