fbpx
12 Grudzień, 2019
Warszawa
1 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Sposób na kleszcza

Lato w pełni, co oznacza, że nadszedł czas na spacery po parku czy wycieczki do lasu. Eskapady za miasto oznaczają też duże ryzyko przywiezienia ze sobą niechcianych pasażerów na gapę – kleszczy. Jak się przed nimi zabezpieczyć?

Dr Aleksandra Gliniewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny twierdzi: Te wszystkie repylenty, które możemy dostać w aptekach czy supermarketach są przebadane. Do rejestracji każdy producent musi przedstawić badania skuteczności i na etykiecie jest później napisane ile czasu dany repylent działa odstraszająco w stosunku do komarów i kleszczy. W przypadku kleszczy zasadniczo ten czas jest krótszy.

Ale nie tylko nauka idzie z pomocą, istnieją przecież środki naturalne. Jakie? Olejki roślin takich jak mięta, geranium czy lawenda. Co na ich temat twierdzi przedstawicielka Państwowego Zakładu Higieny? Tylko, że to jest krótkie działanie i nie możemy zwiększając stężenia olejków spowodować, że to działanie będzie bardziej intensywne. To nie jest bezpieczne. Nie można stężonych olejków stosować ot tak sobie na skórę. W ten sposób można się nabawić wyprysków czy egzem.

Pamiętajmy, że na zminimalizowanie ryzyka ukąszenia jest możliwe także dzięki odpowiedniemu ubiorowi. Białe skarpety, jasne spodnie – generalnie idąc do lasu ubieramy się na jasno, bo kleszcze niechętnie wchodzą na jasne ubrania. Ważne jest też, żeby obejrzeć siebie po spacerze i ewentualnie usunąć kleszcze. Na pewno zalecany jest prysznic, bo w tym momencie zmyjemy malutkie larwy, których możemy nie dostrzec – podpowiada dr Aleksandra Gliniewicz.

Źródło: IAR