fbpx
10 Grudzień, 2019
Warszawa
-1 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Sposób na odbudowę cebulek włosów

Cytokinina Fgf9 może być bardzo pomocna w znalezieniu lekarstwa na ludzkie łysienie- twierdzą naukowcy z University of Pennsylvania.

Od czego się zaczęło? Badacze zauważyli, że blizny na skórze obserwowanych myszy pokrywają się włosami, podczas gdy ludzkie pozostają bezwłose. To spostrzeżenie pozwoliło na odkrycie szlaku metabolicznego, odpowiedzialnego za odnowę cebulek włosów.

Dlaczego na bliznach badanych gryzoni regenerują się włosy? Ponieważ podczas gojenia rany w tkance obecne są nietypowe limfocyty, tzw. dendrytyczne epidermalne limfocyty T γδ (DETC). Człowiek posiada ich w skórze bardzo niewiele, a ponadto prawie w ogóle nie uczestniczą one w procesie gojenia ran. A szkoda, bo to bardzo wyspecjalizowane komórki wytwarzające Fgf9, która z kolei stymuluje cały szlak odnowy cebulek włosowych.

Co warto wiedzieć o limfocytach gamma? To, iż jako grupa komórek odpornościowych jest dość mało znana nauce. Wiemy, że rozsiane są w wyściółce układu pokarmowego oraz układzie limfatycznym, ponadto skórze, układzie rozrodczym czy nabłonku płuc. Łączącą je cechą jest fakt, że posiadają jeden, niezmienny łańcuch receptora TCR (w przeciwieństwie do innych limfocytów, w których geny TCR ulegają permutacji i są bardzo różnorodne). 

Jakie funkcje posiada ta grupa limfocytów? W większości nieznane, część odpowiada za koordynację nabytej i wrodzonej odpowiedzi immunologicznej, pozostałe specjalizują się  stymulowaniu do podziałów sąsiadujących komórek. Ta informacje jest szczególnie ważna dla naszego tematu, ponieważ takie działanie właśnie następuje w epidermie, w której grupa ta reguluje neogenezę cebulek włosowych.

Jak przebiega proces tworzenia nowych cebulek? Rozpoczyna się gdy uśpione, przykładowo pod wpływem substancji uwalnianych w procesie gojenia ran skóry, limfocyty γδ aktywują się. U myszy  dochodzi do nadekspresji białka Fgf9, które jest uwalniane do sąsiadujących tkanek, podczas gdy u ludzi komórki te pozostają w uśpieniu. Ale wracając do procesu jaki przebiega u gryzoni, ten czynnik uruchamia w fibroblastach skóry tzw. kaskadę Wnt. Ta z kolei na zasadzie pozytywnego sprzężenia zwrotnego jeszcze wzmaga produkcję Fgf9. W konsekwencji odpowiedni poziom tego czynnika wzrostu inicjuje odnowę cebulek.

Dlaczego działanie nie jest analogiczne u ludzi? Ponieważ występuje u nas zbyt mała ilość  limfocytów DETC. Niewystarczająca liczba nie jest w stanie doprowadzić do odpowiedniego wzmocnienia sygnału, niezbędnego do regeneracji włosa.

Czy eksperyment przyniesie przełom w leczeniu ludzkiego łysienia? Naukowcy z University of Pennsylvania twierdzą, że tak, a komercyjne wykorzystanie Fgf9 będzie w tym niezwykle pomocne. Badacze podjęli już odpowiednie kroki w tym kierunku. Złożyli wniosek patentowy na wykorzystanie tego związku oraz przyczynili się do postania firmy, która zajmie się komercjalizacją odkrycia.

Źródło: Uniwersytet Penn, dolinabiotechnologiczna.pl