fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
27 Marzec, 2020
Warszawa
5 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Sposób na siwe włosy?

Liczba schorzeń, w wyniku których wypadają włosy, a odrastające mają siwy kolor jest coraz większa. Dla większości pacjentów fakt ten jest czynnikiem silnie stresogennym i nierzadko prowadzi do nerwic i depresji. Po wielu latach badań naukowcy odkryli związek przywracający kolor siwym włosom.

Melanina jest pigmentem, który odgrywa główną rolę w zabarwieniu skóry i włosów. Jest ona stymulowana przez hormon peptydowy znany jako „hormon stymulujący melanocyty” lub MSH. Naukowcy z Niemiec i Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania peptydu K(D)PT, który może być otrzymywany syntetycznie i jest powiązany z MSH, czy może powodować ten sam efekt stymulacji pigmentacji jak naturalny MSH, dzięki czemu mógłby przywracać naturalny kolor włosów.

Zespół badaczy wyizolował mieszki włosowe od sześciu kobiet w wieku pomiędzy 46, a 65 rokiem życia i potraktował je różnymi stężeniami K(D)PT. Badania zostały przeprowadzone w laboratorium. W niektórych grupach testowych, mieszki włosowe były najpierw potraktowane Interferonem typu II powszechnie znanego jako IFN-y – czynnika prozapalnego, powiązanego z niektórymi chorobami autoimmunologicznymi. Wlosy często siwieją pod wpływem pewnego rodzaju stanu zapalnego, zatem kiedy włosy odrastają nierzadko są siwe, pomimo normalnego koloru przed stratą.

W skład grup testowych wchodziły:

  • grypa testowa, która przed doświadczeniem z K(D)PT była potraktowana IFNy
  • grupa testowa potraktowana najpierw K(D)PT, a następnie IFNy
  • grupa testowa potraktowana tylko K(D)PT
  • grupa testowa potraktowana tylko IFNy
  • grupa kontrolna w doświadczeniu z wodą destylowaną.

Badania wykazały, że K(D)PT zwiększa liczbę melaniny w mieszku włosowym wówczas gdy przed jego podaniem mieszki są poddane działaniu IFNy. Uważa się, że nie znane dotąd receptory dla K(D)PT są aktywne w procesie zapalnym poprzez działanie IFNy.
Badania te stanowią klucz do przywracania pierwotnego koloru włosom, u pacjentów po chemioterapii jak i u tych, u których siwienie włosów jest następstwem różnorodnych chorób.