fbpx
25 Sierpień, 2019
Warszawa
14 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Sposób na świąd

Powszechnie wiadomo, że drapanie szybko usuwa nieprzyjemne swędzenie skóry. Czyność ta jednak przyczynia się to do uszkodzenia naskórka, a tym samym może prowadzić do rozwoju infekcji. Problem ten towarzyszy przede wszystkim alergikom i osobom z atopowym zapaleniem skóry. Naukowcy swoim odkryciem dali nadzieję na opracowanie metody skutecznie likwidującej problem świądu.

Okazuje się, że drapanie hamuje aktywność części neuronów rdzenia kręgowego, które odpowiadają za przewodzenie wrażeń zmysłowych do mózgu. Zjawisko to występuje jedynie podczas swędzenia – drapanie z innego powodu nie przynosi podobnych rezultatów.

Jak podają badania neurony szlaku rdzeniowo-wzgórzowego ulegają aktywacji pod wpływem działania substancji drażniących na skórę, a drapanie hamuje aktywność komórek nerwowych tego szlaku. Naukowcy z University of Minnesota w Minneapolis eksperymentalnie wszczepili elektrody do rdzenia kręgowego znieczulonych małp z rodziny makakowatych (Macaca). Następnie w nogi małp wstrzyknięto porcję histaminy (naturalny mediator stanu zapalnego, wydzielona w dużych ilościach do tkanki podskórnej drażni zakończenia nerwowe, powodując świąd i ból). W odpowiedzi na histaminę uaktywniły się neurony drogi rdzeniowo-wzgórzowej, drapanie zaś spowodowało spadek aktywności części z komórek nerwowych.

Na uwagę zasługuje fakt, że swędzenie i drapanie to wbrew pozorom, zjawiska złożone, angażujące fizjologię i emocje. W przypadku przewlekłego świądu drapanie często nasila nieprzyjemne wrażenia. Dr Glenn Giesler ma jednak nadzieję, że odkrycie Amerykanów pozwoli opracować skuteczne metody oparte np. na stymulacji elektrycznej lub lekach, które pozwolą na usuwanie chronicznego świądu skóry w przebiegu świerzbu, łuszczycy lub egzemy.

Jak się okazuje doskonałym, lecz doraźnym środkiem na świąd, powstały w wyniku ukąszenia owadów jest olejek z drzewa herbacianego oraz cebula.