fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
20 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Starzenie pokonane przez tlen!

 

Na starzenie naszej skóry wpływa wiele czynników, jednak większość prowadzonych obecnie badań potwierdza, że jednym z najistotniejszych elementów przyspieszających powstawanie zmarszczek jest promieniowanie UV.

Zespół badawczy z Uniwersytetu Tokijskiego przeprowadził eksperymenty na myszach, które, dostarczyły kosmetologom wielu cennych informacji na temat niekorzystnego działania UV i ochronnego wpływu tlenu na procesy zapobiegające przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek.

Przyjrzyjmy się substancjom występującym w naszej skórze, których interakcje z promieniowaniem UV i zwiększoną ilością tlenu, znalazły się ostatnio pod lupą naukowców. Są to

  • czynnik indukowany hipoksją HIF-1, a konkretnie jego podjednostka ?
  • czynnik wzrostu śródbłonka ? VEGF
  • metaloproteinazy MMP-2 i MMP-9

Shigeo Kawada, Masaru Ohtani i Naokata Ishii podzielili biorące udział w badaniach bezwłose myszy na 3 grupy: kontrolną, wystawianą na oddziaływanie UVB i tlenu oraz stykającą się tylko z promieniowaniem UB.

Po licznych napromieniowaniach naukowcy dowiedli, że w grupach poddawanych naświetlaniu z jednoczesną ochronną terapią tlenową powstałe zmarszczki były znacznie mniejsze niż w grupie zwierząt nie chronionych. Co więcej, w grupie, która została poddana wyłącznie działaniu promieniowania UV znacznie wzrósł poziom HIF-1? i VEGF w porównaniu do myszy chronionych tlenem.

Wyniki te jednoznacznie świadczą o protekcyjnym działaniu tlenu na skórę poddaną działaniu UV.

Sporym zaskoczeniem dla japońskich naukowców okazały się badania dotyczące znaczenia metaloproteinaz w procesie starzenia się skóry. Eksperymenty wykazały, że w grupie myszy wystawionych na działanie UV spadł poziom MMP-2 przy niezmiennym poziomie MMP-9. Według naukowców świadczy to o mniejszym niż dotąd sądzono znaczeniu metaloproteinaz w procesie powstawania zmarszczek indukowanym promieniowaniem ultrafioletowym.

Źródło: Kopalnia Wiedzy