fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
27 Marzec, 2020
Warszawa
12 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Sterylizacja ponad wszystko

W XXI wieku istnieją jeszcze gabinety, w których pincety po regulacji brwi są przecierane spirytusem, a sterylizator kulkowy jest „tylko dla sanepidu”. Powinniśmy być świadomi, że w Polsce istnieje setki tysięcy ludzi zarażonych wirusem zapalenia wątroby, przy czym aż 700 tysięcy osób jest tego nieświadomych.

700 tys. polskich pacjentów zakażonych wirusem HCV, który stopniowo niszczy wątrobę, nie jest świadomych swojej infekcji – alarmowali lekarze i przedstawiciele pacjentów podczas debaty, która odbyła się w Warszawie

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie żyje 170 mln ludzi zakażonych wirusem HCV. „W Polsce liczba tych osób może wynosić nawet 730 tys., ale dotychczas zdiagnozowano 49,5 tys. przypadków, co oznacza, że 90 proc. pacjentów nie wie o infekcji” – powiedział prof. Waldemar Halota prezes Polskiej Grupy Ekspertów HCV.

HCV jest przenoszone wraz z krwią. W 80 proc. przypadków do zakażeń HCV dochodzi w placówkach służby zdrowia – nie tylko w czasie operacji, ale również w trakcie zabiegów takich jak: manikiur, pedikiur, regulacja brwi, manualne oczyszczanie.

Jak przypomniał prof. Janusz Cianciara z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zakażenie HCV przez wiele lat rozwija się bezobjawowo, dlatego określa się je często „cichą epidemią”.

„Nawet jeśli objawy występują to nie są na tyle charakterystyczne, aby na ich podstawie podejrzewać i rozpoznawać zakażenie HCV. Są to na przykład pogorszenie nastroju, depresja, osłabienie i zmęczenie, bóle stawów i mięśni, czasem zmiany skórne” – wymieniał specjalista. Aż 95 proc. zakażonych osób nie ma żółtaczki.

W 80 proc. przypadków zakażenie HCV przechodzi w przewlekłe zapalenie wątroby, z czego u jednej piątej pacjentów choroba będzie postępować dalej i doprowadzi do poważnych powikłań, jak zwłóknienie i marskość wątroby, a nawet pierwotny rak tego narządu.

Niezmiernie ważne jest, aby wszystkie przyrządy, którymi przeprowadzane były zabiegi, były poddane sterylizacji. Jeżeli nie posiadamy w swoim gabinecie sterylizatora musimy dowiedzieć się, gdzie znajdują się placówki, które odpłatnie będą wykonywały sterylizację.

W trakcie przeprowadzanych zabiegów ważne jest, aby nie tylko troszczyć się o zdrowie pacjenta, lecz należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Przeprowadzanie chociażby manikiuru bez jednorazowych rękawiczek ze względu na wygodę jest pierwszym krokiem do zakażenia się.

 

źródło: Rzeczpospolita