fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
20 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Stop łysieniu!

Walka z łysieniem od zarania dziejów towarzyszy męskiej połowie ludzkości. Niestety jak dotąd nie udało się wynaleźć w 100% skutecznego lekarstwa, które milionom ludzi na całym świecie przywróciłoby komfort życia. Najnowsze badania dają jednak nadzieję na bardziej efektywne leczenie, jednej z najbardziej tajemniczych i dokuczliwych odmian tej przykrej przypadłości.

Łysienie plackowate dotyka coraz więcej ludzi na całym świecie. Z danych przedstawianych przez dermatologów wynika, że aż 2% pacjentów korzystających z usług poradni dermatologicznych zgłasza się do nich z tym waśnie problemem.

Kłopot z łysieniem plackowatym niestety nie ogranicza się wyłącznie do dyskomfortu związanego z utratą włosów. Jak mówi Vicki Kalabokes z amerykańskiej National Alopecia Areata Foundation, ta choroba dotyka bardzo wielu ludzi na świecie, a dostępne metody terapii nie są doskonałe. Według przedstawicielki fundacji reprezentującej chorych, utrata włosów zmienia życie, a chorzy, zwłaszcza dzieci, doświadczają stygmatyzacji.

Dzięki najnowszym badaniom ta przykra rzeczywistość już wkrótce może ulec diametralnej zmianie. Amerykańscy eksperci z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia zidentyfikowali osiem genów odpowiedzialnych za występowanie łysienia plackowatego. Dzięki analizie mutacji występujących w nowo odkrytych genach, zespół był w stanie przewidzieć tempo rozwoju choroby i prognozować, stopień utraty włosów u pacjenta.

Nowa wiedza dotycząca genetycznego podłoża choroby, w przyszłości na pewno pomoże opracować skuteczne metody leczenia i znacznie poprawić jakość życia chorych.

Źródło: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia