fbpx
20 Luty, 2020
Warszawa
5 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

artykul_nominowany_pisz-i-wygrywaj_468x60.jpg

Stop przebarwieniom!

Jesień tuż tuż, dlatego większość z naszych klientek zdążyła już wrócić z wakacyjnych podróży. Nadchodzi zatem czas na wizytę w gabinecie i naprawienie niedoskonałości, które przywiozły z lipcowych i sierpniowych wojaży. Bo jak wiadomo lato to czas odpoczynku dla ducha, ale nie dla skóry. Opalenizna dodaje urody, jednocześnie wyrządzając naszej skórze wiele szkód.

Nie ma chyba wątpliwości, że nadmierne korzystanie z promieni UV nie działa korzystnie. Słońce przyśpiesza degeneracje tkanki łącznej, które polega na upośledzeniu właściwości włókien kolagenu i elastyny, powoduje rumień, keratozę czyli nienowotworowe zmiany skóry, zmienia także materiał genetyczny. Skóra staje się mało elastyczna, sucha, szorstka, pogłębiają się zmarszczki, powstają przebarwienia. 

Przebarwienia wywołane promieniami UV stanowią poważny problem, nie tylko estetyczny, gdyż ich pojawienie się może być sygnałem chorób wątroby czy tarczycy.  Związane są z nierównomiernym rozmieszczeniem naturalnego barwnika. Bezpośrednim czynnikiem jest nadaktywność melanocytów – komórek wytwarzających pigment – melaninę. Właśnie od tego aminokwasu zależy kolor i rodzaj przebarwienia. Preparat stosowany w tym wypadku powinien eliminować lub ograniczać ilość tworzonego pigmentu. Największe zastosowanie znajdują tu substancje blokujące tyrozynazę, czyli związki wiążące się z enzymem biorącym udział w tworzeniu melaniny. W ten sposób zmniejszają jego aktywność, co prowadzi do ograniczenia syntezy melanin. 

Inhibitory tyrozynazy

Silnym inhibitorem biosyntezy melanin jest m.in.: kwas kojowy, wytwarzany powszechnie przez wiele grzybów gatunku Aspergillus. Jego działanie wybielające zostało udowodnione klinicznie, a dzięki dobrej rozpuszczalności w wodzie możliwe jest jego wprowadzenie do różnorodnych form kosmetycznych. W tym przypadku działanie depigmentacyjne polega na ograniczeniu aktywności tyrozyny. Dodatkowo zakłóca adsorpcję tlenu, który jest niezbędny dla enzymatycznego brązowienia. Preparaty kosmetyczne zawierające kwas kojowy, nie tylko rozjaśniają przebarwienia skóry, ale także zapobiegają powstawaniu wolnych rodników, działają antybakteryjnie, nawilżająco i przeciwzmarszczkowo. 

Roślinne inhibitory tyrozynazy

Cennymi surowcami stosowanymi w preparatach rozjaśniających skórę są ekstrakty z owoców i roślin. Preparaty oparte na wyciągach roślinnych są mniej skuteczne w wybielaniu, ale z reguły bardziej przyjazne dla skóry. Ich wadą jest długi czas kuracji oraz stosunkowo niewielka skuteczność. Zaletą jest możliwość samodzielnego stosowania w domu. Do najważniejszych owoców i roślin należą: wyciąg z cytryny, grapefruita, ananasa, ogórka, rumianku czy zielonej herbaty. Szczególną uwagę należy zwrócić na ekstrakt z brzozy zawierający betulinę- skuteczny inhibitor tyrozynazy. 

Hydroksykwasy – działanie przez zakwaszenie

W kosmetykach rozjaśniających dość powszechnie stosowane są alfa-hydroksykwasy (AHA), m.in.: kwas glikolowy, mlekowy, jabłkowy, czy beta-hydroksykwasy (BHA), np. kwas salicylowy. Rozluźniają one warstwę korneocytową naskórka, zwiększają tym samym penetrację składników aktywnych, w tym środków rozjaśniających.  Zakwaszają także środowisko, hamując biosyntezę melanin, która wymaga środowiska alkalicznego. Roztwory kwaśne, stosowane zewnętrznie pomagają uniknąć tworzenia się nadmiernych złogów pigmentu. Wraz ze złuszczonymi komórkami hydroksykwasy usuwają nadmiar melaniny. Na kwasach owocowych opiera się większość preparatów do domowej pielęgnacji skóry.

Kwasy  AHA i BHA są coraz częściej zastępowane polihydroksykwasami (PHA), które stanowią nową generację surowców w kosmetologii. Charakteryzują się dużymi cząsteczkami, które mają ograniczona penetrację. W stosunku do alfa-hydroksykwasów mniej podrażniają skórę, rzadziej wywołują jej pieczenie i świąd. Do tej grupy zaliczamy kwas glukonowy. Ogranicza on syntezę melaniny, nie zwiększając przy tym wrażliwości skóry na promieniowanie słoneczne. Związek cechują silne właściwości antyoksydacyjne. Kwas glukonowy neutralizuje wolne rodniki w stopniu porównywalnym z witaminą A czy E. Poza skutecznym wybielaniem związek wzmacnia mechanizmy naprawcze, ogranicza efekt posłonecznego starzenia się skóry, chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, również przed promieniami UV, obniża przeznaskórkowy ubytek wody, oprócz tego nawilża, wygładza skórę, łagodzi podrażnienia. Znalazł wykorzystanie w kosmetykach opóźniających procesy starzenia, nawilżających i przeciwtrądzikowych. Może być stosowany także przy cerach problematycznych: trądzikowej, suchej, skłonnej do alergii, czy atopowej.

Witaminowa regulacja melanogenezy

W walce z przebarwieniami skóry równie dobre efekty uzyskuje się stosując witaminy A i C.  Stosowanie wit. A w kosmetykach jest istotne w przypadku skóry narażonej na intensywne działanie czynników zewnętrznych w tym promieni UV, lub skóry dojrzałej wymagającej intensywnej regeneracji. Działanie fizjologiczne retinolu obejmuje zarówno naskórek jak i skórę właściwą. W naskórku witamina A przyspiesza cykl odnowy przez pośrednie stymulowanie podziałów komórkowych. Redukuje przebarwienia wynikające z nierównomiernej aktywności melanocytów i zakłóceń w przekazywaniu melaniny do wyżej położonych warstw naskórka. Efektem jest rozjaśnienie przebarwień oraz wygładzenie drobnych zmarszczek, które są oznaką starzenia słonecznego. W skórze właściwej witamina A zwiększa syntezę kolagenu i elastyny, hamując tym samym enzymy powodujące degradację tych włókien. Wpływ na białka podporowe przekłada się na wypełnienie głębszych zmarszczek, poprawę jędrności i owalu twarzy. Retinoidy pobudzają także proces tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, tym samym poprawiają krążenie w skórze, wyraźnie poprawiając jej koloryt. 

Witamina C, czyli kwas askorbinowy to silny antyoksydant. Ma właściwości regeneracyjne, stymuluje syntezę kolagenu, zwiększa mechaniczną odporność ścian naczyń włosowatych. Działa złuszczająco i rozjaśniająco, co ogranicza skłonność do tworzenia się zmian barwnikowych i piegów. Działanie rozjaśniające wywiera przez spowolnienie tempa melanogenezy. Jest szczególnie skuteczna w usuwaniu przebarwień, powstałych przez nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne.

Rozjaśniacze optyczne

Wśród kosmetyków rozjaśniających szczególną rolę spełniają rozjaśniacze optyczne. Jest to technologia stosowana w coraz większej ilości kosmetyków, polegająca na optycznym maskowaniu defektów skóry: zmarszczek, cieni pod oczami, nierównego kolorytu. Produkty te są alternatywą dla osób, które nie chcą lub nie mogą stosować kuracji rozjaśniających. Do związków optycznie rozjaśniających zaliczamy: związki fluoroscencyjne czy dwutlenek tytanu. One to adsorbują światło UV i emitują zabsorbowaną energię w postaci światła widzialnego rozproszonego, które oświetla defekty skóry wizualnie je zmniejszając. Składniki takie możemy znaleźć w kremach do twarzy i podkładach.

Intensywne korzystanie z kąpieli słonecznych może spowodować, iż w ciągu jednego letniego sezonu skóra naszych klientek wyraźnie się zestarzeje. Nie ulega wątpliwości, że po powrocie ze słonecznych wakacji wymagać będzie ona odpowiedniej pielęgnacji ze strony właścicielki jak i naszej. Należy jednak uczulić Panią przekraczającą próg salonu, iż wybielanie skóry sprawia, że staje się ona bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Zwróćmy uwagę klientce, iż po usunięciu przebarwień koniecznością jest stosowanie kremów z bardzo wysokim filtrem. Poinformujmy, że niektórych przebarwień nie da się usunąć, a nawet jeśli, to zdarza się, że plamy pojawiają się ponownie, dlatego lepiej nie dopuszczać do ich powstawania. Poza tym domowymi sposobami możliwe jest usunięcie jedynie plam powierzchniowych, a w przypadku przebarwień głębszych należy oddać się w ręce specjalisty. To już my  dobierzemy odpowiednią terapię z wykorzystaniem środków farmakologicznych, zabiegów w gabinecie oraz zalecimy właściwą pielęgnację domową.

artykul_nominowany_pisz-i-wygrywaj_468x60.jpg  

 

 zdjcie_pani_z_przebarwie.jpg
 Katarzyna Skotarczak

studentka kosmetologii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu