fbpx
06 Lipiec, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Dlaczego stres prowadzi do otyłości?

Naukowcy odkryli, że insulina kontroluje molekularną drogę w mózgu, która aktywuje się podczas stresu i prowadzi do braku kontroli nad masą ciała.

Naukowcy od dawna wiedzą, że stres może prowadzić do uzależnienia i zwiększać ryzyko zachorowań. Badania wykazały również, że przewlekły stres może zmienić nawyki jedzeniowe i wpływać na wybory żywności. Chociaż niektórzy ludzie jedzą mniej, podczas gdy są pod wpływem stresu, większość ma tendencję do przejadania się i zwiększenia spożycia wysokokalorycznych pokarmów.

Gdy wystąpi stres, nadnercza uwalniają hormon zwany kortyzolem, co zwiększa apetyt i motywuje osobę do jedzenia, zwłaszcza pokarmy bogate w tłuszcz, cukier, lub oba. W połączeniu z wysoką insuliną – jednym z hormonów, które kontrolują spożycie pokarmu, wysoki poziom kortyzolu jest kluczowym czynnikiem w tzw. zajadaniu stresu.

Wzorce jedzenia różnią się w zależności od osoby, ale niektóre badania sugerują, że to płeć może wpływać na ich zachowanie radzenia sobie ze stresem. Fiński badania, które obejmowały prawie 7 000 młodzieży, wykazały, że kobiety były bardziej skłonne do przejadania się niż mężczyźni, gdy były pod wpływem stresu oraz wystąpiło u nich większe ryzyko otyłości.

Zespół badawczy był zaskoczony odkryciem, że insulina miała tak znaczący wpływ na ciało migdałowate. Wyniki pokazują, że insulina nie tylko reguluje funkcje w obwodowych rejonach organizmu, ale może również wpływać na ważne szlaki mózgowe. Zespół ma nadzieję na kontynuację badań tych skutków w przyszłości.

SC Beauty Magazine

 

Grafika przedstawiająca kortyzol, autor: Calvero, źródło: Wikipedia