fbpx
09 Lipiec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Stresująca praca nie wiąże się z ryzykiem zachorowania na raka

Ludzie, którzy są zestresowani przez swoją pracę mogą westchnąć z ulgą: jest mało prawdopodobne, żeby cały ten stres zwiększał ryzyko zachorowania na raka.

Naukowcy przeanalizowali informacje z 12 wcześniej opublikowanych badań obejmujących ponad 116.000 zatrudnionych w Finlandii, Francji, Holandii, Szwecji, Danii czy Wielkiej Brytanii. Uczestnicy badania, którzy byli w wieku od 17 do 70 lat, oceniało psychiczne wymagania swojej pracy, jak również liczbę kontroli, które mieli w pracy.

Naukowcy zbadali szpitalne rejestry zgonów w ustalaniu diagnozy raka. W ciągu 12-letniej obserwacji, 5.765 osób, opracowali raka jelita grubego, płuc, piersi lub raka prostaty.

Stwierdzono brak korelacji pomiędzy wysokim poziomem  napięcia w pracy (określonego jako wysokie wymagania) i ogólnego ryzyka raka. Nie było również powiązań między rodzajem pracy i każdym z czterech nowotworów.

Naukowcy wzięli pod uwagę czynniki, które mogą wpływać na związek pomiędzy stresem psychicznym a ryzykiem nowotworów, w tym wiek, płeć, wskaźnik masy ciała, status społeczno-ekonomiczny, palenie i spożycie alkoholu.

„Chociaż zmniejszenie stresu w pracy niewątpliwie poprawia psychiczne i fizyczne samopoczucie osób pracujących, to jest mało prawdopodobne, aby miał istotny wpływ na obciążenia rakiem na poziomie populacji”– napisali naukowcy z British Medical Journal (BMJ).

Stres psychiczny może zwiększyć stan zapalny w organizmie, co z kolei może odgrywać rolę w rozwoju raka, twierdzą naukowcy. Ale poprzednie badania, oceniające związek między stresem a rakiem były niejednoznaczne. Natomiast wcześniejsze badania wykazały związek między stresem w pracy i zwiększonym ryzykiem zawału serca oraz udaru mózgu.

Nowe badanie nie odnosiło się do tego, czy stres psychiczny spowodowany innymi przyczynami, takimi jak stresujące wydarzenia życiowe i niepewność zatrudnienia, może być związane z rakiem i czy stres w pracy jest związany z ryzykiem poszczególnych rodzajów nowotworów. W badaniu nie brano pod uwagę czasu trwania stresu, więc jest możliwe, że długotrwałe narażenie w pracy na stres może wpływać na ryzyko raka.

Źródło: LiveScience