fbpx
18 Luty, 2020
Warszawa
8 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Studencie ? nie kseruj!

 

Być może już niedługo drastycznie wzrosną ceny papieru, a tym samym usług związanych z kopiowaniem podręczników. Przy tej okazji warto zastanowić się nad moralnym aspektem kopiowania czyjejś twórczości i realnymi możliwościami finansowymi polskich studentów.

Kserować czy nie kserować oto jest pytanie? Dla niemal każdego studenta odpowiedź jest prosta i nie podlega właściwie żadnej dyskusji ani refleksji. Jako studenci kosmetologii uczymy się z bardzo wielu medycznych i kosmetologicznych podręczników, których ceny oscylują zazwyczaj w granicach 100 zł. Chcąc kupić każdą książkę, z której kiedykolwiek, cokolwiek kserowaliśmy podczas 5 lat studiów musielibyśmy wydać od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Niestety, rzadko który portfel jest w stanie o tyle zeszczupleć.

Sytuacja jest jeszcze o tyle trudniejsza, że nasza dość młoda branża nie doczekała się zasobów bibliotek, wystarczających dla wszystkich lub czasem nawet kilku studentów w danej grupie.

Smutna prawda jest taka, że w czasach, w których niektóre stypendia naukowe wystarczają zaledwie zakup biletu miesięcznego, a większość nas jest zmuszona do utrzymywania się podczas nauki poza miejscem stałego zamieszkania, jakiekolwiek argumenty moralne przestają niestety mieć znaczenie.

To jeden punkt widzenia. Drugi reprezentują wydawnictwa naukowe i techniczne, których sytuacja finansowa z roku na rok pogarsza się. Nikt nie kupuje niebotycznie drogich książek i w związku z tym nie ma możliwości obniżenia cen. To martwe koło wykańcza wydawnictwa, które obecnie stoją już na skraju bankructwa.

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowiło zaradzić temu kryzysowi i przygotowuje nowe rozporządzenie do ustawy o prawie autorskim. Nowe przepisy mają podnieść opłaty za papier z 0,001 ? 1,5%. Taki wzrost opłat może spowodować drastyczne zwiększenie cen w punktach zajmujących się kserowaniem dokumentów.

Nie wiadomo czy nowe przepisy spowodują poprawę stanu finansowego wydawnictw naukowych i technicznych, jednak w sytuacji, w której nie da się jednocześnie nasycić wilka i uratować owcy, na pewno warto się zastanawiać nad systemowymi rozwiązaniami, które będą korzystne dla autorów, wydawnictw i jednocześnie realne do zrealizowania dla studentów.