fbpx
29 Maj, 2020
Warszawa
18 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Stymulacja fibroblastów hamuje starzenie się skóry

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan podjęli się obszernych badań mających na celu wykazanie, że stymulacja odbudowy kolagenu pozytywnie wpływa na spowolnienie starzenia się skóry. W doświadczeniu badano wpływ czynników stymulujących fibroblasty: kwasu retinowego, lasera CO2 oraz iniekcji z kwasu hialuronowego na fibroblasty.

Głębokie zmarszczki i bruzdy, zwisające fałdy skóry na szyi – można tego uniknąć. Zmiany widoczne na skórze są przyczyną procesów zachodzących w jej wnętrzu. Na poziomie komórkowym możemy zwolnić proces powstawania uszkodzeń poprzez stosowanie stymulatorów wzrostu nowych włókien kolagenu.

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan podjęli się obszernych badań mających na celu wykazanie, że stymulacja odbudowy kolagenu pozytywnie wpływa na zwolnienie procesu starzenia się skóry.

W doświadczeniach rozpoczętych już na początku lat 90-tych badano wpływ czynników stymulujących fibroblasty: kwasu retinowego, lasera CO2 oraz iniekcji z kwasu hialuronowego.

Wszystkie wyżej wymienione metody wpływają na stymulację wytwarzania kolagenu, który stanowi kluczową substancję wpływającą na zachowanie młodego wyglądu skóry twarzy.

 

Zarówno procesy formowania jak i degradacji kolagenu przebiegają w skórze właściwej, dzięki czemu białko to tworzy jakby ?materac? na którym ułożona jest skóra. Kolagen składa się z protein, które tworzą nośną strukturę otaczającą komórki skóry. W młodej skórze, kolagen jest twardy, naprężony niczym nowy materac. W skórze starszej, struktura kolagenu zaczyna zanikać.

Pisząc o wyobrażalnej ?materacowej? strukturze kolagenu można stwierdzić, że kiedy materac miejscami staje się bardziej płaski i miejscami pognieciony (dochodzi do jego destrukcji i zaniku formy) skóra zaczyna obwisać i marszczyć się.

Niezależnie od wieku i metabolizmu komórkowego skóry, w wyniku jej starzenia dochodzi do zwiększonej aktywności kolagenazy – enzymu rozkładającego kolagen, a fibroblasty tracą swoje właściwości proliferacyjne.

Skóra ludzi w podeszłym wieku zawiera czterokrotnie więcej uszkodzonego kolagenu niż u dwudziestolatków.

Ekipa naukowców z Uniwersytetu z Michigan przetestowała wpływ retinolu, lasera CO2, a także pospolitego wypełniacza ? Restylane na podziały fibroblastów i proces tworzenia się kolagenu.

Badania wykazały, że traktowanie skóry Restylane, laserem CO2 oraz retinolem inicjuje procesy tworzenia się nowego kolagenu i zmniejsza jego degradację.