fbpx
08 Lipiec, 2020
Warszawa
18 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Substancja chroniąca przed rakiem skóry

Z badań opublikowanych w tym miesiącu przez University of Colorado Cancer Center wynika, że ​​wyciąg z ostropestu- sylibinina, zabija komórki skóry zmutowane przez promieniowanie UVA i chroni przed uszkodzeniem przez promieniowanie UVB, chroniąc tym samym przed fotostarzeniem i rakiem skóry wywołanym UV.

„Kiedy mamy do czynienia z komórką uszkodzoną przez promieniowanie UV, to albo chcemy ją naprawić lub zniszczyć, tak by nie spowodowała raka skóry. Pokażemy, że sylibinina jest zdolna do obu zachowań”– mówi dr Rajesh Agarwal, główny autor programu profilaktyki i kontroli nowotworów w CU Cancer Center, profesor w Skaggs School of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences.

Pierwsze badanie opublikowane w czasopiśmie Photochemistry and Photobiology było pracą nad ludzkimi komórkami skóry, poddanymi promieniowaniu UVA. Z sylibininą, tempo w jakim te uszkodzone komórki ginęły, gwałtownie wzrosło. „Kiedy ludzkie komórki skóry – keratynocyty – potraktujemy sylibininą nic się nie stanie. To nie jest toksyczne. Ale kiedy zniszczymy te komórki promieniowaniem UVA, leczenie sylibininą zabije komórki, usuwając te zmutowane, które mogą powodować raka skóry i fotostarzenie”– powiedział Agarwal.

W szczególności badanie pokazuje, że leczenie wstępne sylibininą spowodowało wzrost uwalniania reaktywnych form tlenu (ROS) w komórkach narażonych na UVA, co prowadzi do wyższych wskaźników śmierci komórkowej.

Drugie badanie, opublikowane w tym miesiącu przez tych samych autorów w czasopiśmie Molecular Carcinogenesis,  pokazuje, że zamiast zabijania komórek uszkodzonych przez promieniowanie UVA, leczenie sylibininą chroni komórki ludzkie przed uszkodzeniem przez promieniowanie UVB, co stanowi około 5% promieniowania słonecznego, docierającego do Ziemi.

Agarwal sugeruje, że zapobieganie rakowi skóry indukowanemu przez UV może przebiegać na dwa sposoby: poprzez ochronę przed uszkodzeniami DNA lub zabijanie komórek z uszkodzonym DNA. W przypadku UVA, sylibinina zabija uszkodzone komórki, w przypadku UVB chroni, poprzez zwiększenie ekspresji komórek na białka interleukiny-12, które szybko działa, naprawiając uszkodzone komórki.

„Minęło 20 lat pracy nad tym związkiem- sylibininą”– mówi Agarwal. „Po raz pierwszy zauważyłem jego skuteczność w leczeniu skóry i nowotworów litych, a teraz mamy dużo bardziej kompletny obraz mechanizmów, które pozwolą na wykorzystanie tego związku.”

Agarwal i współpracownicy nadal testują skuteczność sylibininy w zapobieganiu i leczeniu nowotworów w liniach komórkowych oraz na modelach myszy, ale pracują również w kierunku prób na ludziach w celu opracowania terapii na bazie sylibininy.

Źródło: Eurekalert!