fbpx
02 Czerwiec, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Sukcesy innych kobiet wpędzają w anoreksję

Zaburzenia odżywiania, coraz częściej obserwowane we współczesnym świecie tłumaczy się często obowiązującymi w masowej kulturze wzorcami urody. Badania psychologów z Singapuru sugerują jednak, że anoreksja, czy bulimia nie są wyłącznie odpowiedzią kobiet na obserwowane w kolorowych magazynach zdjęcia wychudzonych modelek. Przyczyny są głębsze. Taką reakcję wywołuje już sam widok kobiet, które odnoszą sukcesy. Nie ma przy tym znaczenia, czy są szczupłe, czy nie.

Zespół psychologów z Singapore Management University przeprowadził badania wśród 841 ochotników, pochodzących z Austin w Teksasie. Pokazywano im zdjęcia anonimowych osób, którym towarzyszyły krótkie opisy. Okazało się, że kobiety uczestniczące w testach, znacznie częściej, niż zwykle narzekały na własną sylwetkę i zapowiadały pójście na dietę po tym, gdy oglądały zdjęcia pań, określanych w opisie jako „kobiety sukcesu”.

Takiej reakcji nie było, gdy pokazywano im obrazy równie atrakcyjnych kobiet, o których jednak nie pisano, że za wszelką cenę dążą do celu. Co ciekawe, u mężczyzn podobny efekt zaobserwowano tylko u homoseksualistów.

Autorzy pracy, opublikowanej w „Evolution and Human Behavior” uważaja, że ten mechanizm ma ewolucyjne uzasadnienie. W świecie zachodnim ludzie z wiekiem zwykle przybierają na wadze, szczupła sylwetka stała się więc synonimem młodości, sprawności i szansy na sukces w znalezieniu partnera. Ogladając zdjęcia osób, którym towarzyszy aura sukcesu kobiety podświadomie myślą o tym, jak zwiększyć własną atrakcyjność i wtedy najczęściej przychodzi im na myśl dieta.

Dlaczego jednak w ogóle przeglądają kolorowe magazyny, które pogarszają im samopoczucie? Naukowcy z Singapuru twierdzą, że pozwalają one przekonać się jak poważna jest konkurencja w naszej globalnej wiosce. I choć owa konkurencja nie dotyczy przecież bezpośrednio „naszego podwórka”, to potrzebę ciągłego porównywania się z innymi trudno opanować.

źródło:Serwis Kosmetologiczny / rmffm