fbpx
05 Lipiec, 2020
Warszawa
27 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Suplementy – jesteśmy na NIE?

Już w grudniu pojawiły się pierwsze doniesienia odnośnie szkodliwości suplementów. Afera zawrzała w prasie, a my nadal poszukujemy doniesień w sprawie tabletkowych wspomagaczy.

Badania, które ukazały się w Annals of Internal Medicine, niemal „podcięły skrzydła” producentom suplementów. W artykule było napisane o dwóch badaniach klinicznych oraz o przeglądzie 27 starszych badań przeprowadzonych przez U.S. Preventive Services Taks Forces. 

W czasie żadnego ze wspomnianych badań nie znaleziono dowodów, by codzienne przyjmowanie multiwitamin bądź minerałów zapobiegało czy spowalniało rozwój chorób związanych ze spadkiem zdolności poznawczych czy chorób chronicznych, takich jak nowotwory lub choroby serca. Autorzy artykułów podkreślają, że apel o niemarnowanie pieniędzy dotyczy przede wszystkim osób, u których nie występuje niedobór składników odżywczych, czyli większości osób przyjmujących suplementy.

Badanie po badaniu pokazuje, że przyjmowanie suplementów nie przynosi żadnych korzyści, a mimo to ludzie spożywają ich coraz więcej – mówi profesor medycyny i epidemiologii Edgar Miller z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Jego zdaniem duża część osób przyjmuje suplementy i multiwitaminy z powodów czysto psychologicznych. Wiedzą, że źle się odżywiają, więc usprawiedliwiają swoje postępowanie przyjmując sztuczne dodatki.

Najnowsze badania nie tylko potwierdziły brak korzyści z przyjmowania suplementów i multiwitamin. Badania prowadzone na dziesiątkach tysięcy osób sugerują, że beta karoten, wytamina E oraz – prawdopodobnie – duże dawki witaminy A mogą zwiększać śmiertelność w populacji.

Suplementy i multiwitaminy są coraz bardziej popularne w USA. Na początku lat 90. ubiegłego wieku przyjmowało je 40% mieszkańców tego kraju. W połowie ubiegłego dziesięciolecia odsetek ten wzrósł do około 50%. Szczęśliwie po doniesieniach o możliwym związku z nowotworami płuc i zwiększonym ryzykiem śmierci spadło spożycie beta karotenu i witaminy E. Jednak inne suplementy i multiwitaminy sprzedają się wyśmienicie. W 2010 roku Amerykanie wydali na nie 28 miliardów dolarów. Nic zatem dziwnego, że producenci przekonują społeczeństwo, że współczesna dieta nie zapewnia wszystkich składników odżywczych. Przemysł próbuje stworzyć wrażenie, że brakuje nam niektórych składników, ale zrandomizowane badania wykazują, że nie mamy braków i nie odnosimy korzyści ze spożywania suplementów – zauważa profesor Miller.

Podczas wspomnianych na wstępie licznych badań wzięto pod uwagę dane 450 000 starszych osób. Nie znaleziono dowodów, by suplementy miały korzystny wpływ na występowanie nowotworów i chorób serca. W pierwszym z nowych badań uczestniczyło 6000 mężczyzn w wieku 65 lat i starszych. Osoby te przez 12 lat codziennie spożywały suplementy i witaminy, w tym A, witaminy z grupy B, C, E i beta karoten. Po zakończeniu badań zdolności poznawcze i pamięć językowa tych osób w niczym nie różniły się od uczestników, którzy przyjmowali placebo. W czasie drugiego z nowych badań postanowiono sprawdzić, czy przyjmowanie dużych dawek multiwitamin i minerałów zapobiega atakom serca, udarom i śmierci u 1700 osób, które już wcześniej przeszły zawał. Po pięciu latach okazało się, że nie ma żadnej różnicy pomiędzy grupą badaną a grupą kontrolną, która nie przyjmowała suplementów.

Przypomnijmy jeszcze badania innych naukowców z Uniwersytetu Stanu Oregon, którzy przeprowadzili badania na blisko 11 tys. osobach, które ukończyły 84 r.ż. Spośród tej liczby wytypowano 134 ludzi, którzy nie wykazują demencji starczej i nie chorują na cukrzycę i choroby układu krążenia. W przeciągu 42 miesięcy przyjmowali Ginkgo Biloba i placebo. Niestety badania nie zostały dokończone, gdyż zanotowano aż 7 zawałów serca.

A co ze zbawienną witaminą C, która poniekąd pełni rolę cudownego związku chemicznego. Przecież minimalizuje ryzyko krwotoków, wzmacnia odporność, łagodzi przeziębienia. Niestety tu tez możemy mówić o nieporozumieniu. Najnowsze badania wskazują, że ludzie bardzo często spożywają nadmierne jej ilości. Z przedawkowania witaminy C zwiększa się krzepliwość krwi, dochodzi do podrażnienia błony śluzowej żołądka i podniesienie poziomu glukozy u chorych na cukrzycę.

Zatem gorąco namawiamy, aby do tematu suplementów, które zwalczą trądzik, uszczelnią naczynka lub pozbawią cellulitu, podejść bardzo ostrożnie.