fbpx
31 Maj, 2020
Warszawa
12 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Suplementy mogą zaszkodzić

Lekarze ostrzegają: Polacy przyjmują coraz więcej suplementów, najczęściej bez żadnej kontroli lekarskiej.

Podczas konferencji Bezpieczeństwo stosowania minerałów i witamin, która odbyła się w Warszawie lekarze ostrzegali przed niebezpieczeństwami, jakie niesie za sobą niekontrolowane przyjmowanie suplementów diety.

Minerały i witaminy są niezbędne do życia, ale przyjmowanie suplementów nie zawsze wychodzi na zdrowie – mówi dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Collegium Medicum UJ.

Szczególnie narażoną grupą są osoby odchudzające się, które często zamiast przyjmować odpowiednią ilość owoców i warzyw, głodzą się, przyjmując suplementy zmniejszające apetyt.

Nawet jeśli brakuje nam określonych witamin czy minerałów, nie jest to powód, by przyjmować preparaty wielowitaminowe. Preparaty witaminowo-mineralne powinno się stosować tylko, gdy są wskazane, nigdy na zapas ani przewlekle. – tłumaczy dr Jarosław Woroń.

O ile niekontrolowane przyjmowanie wit. B1, B2 czy B12 nie niesie za sobą dużego ryzyka, to przedawkowanie wit. A, B6, C, E, kwasu foliowego, magnezu, potasu, wapnia, miedzi i fluoru może już mieć poważniejsze następstwa.

Warto również pamiętać o starszych osobach, które często zażywają preparaty wzmacniające, wspomagające pamięć i koncentracje. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że takie suplementy mogą wchodzić w groźne interakcje z lekami, które przyjmujemy np. na choroby układu krążenia.

Konferencja została zorganizowana w ramach akcji Lek Bezpieczny, pod patronatem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Źródło: Rynek Zdrowia