fbpx
17 Sierpień, 2019
Warszawa
24 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Suplementy znikną z aptek?

1 stycznia 2010 r. wiele suplementów – witamin, dermokosmetyków czy preparatów wspomagających odchudzanie może zniknąć z aptek. Producenci preparatów z pogranicza suplementu i leku tylko do końca roku mają czas na przerejestrowanie swoich wyrobów.

31 grudnia 2009 r. upływa termin wyznaczony przez Ministerstwo Zdrowia producentom na przerejestrowanie tzw. produktów z pogranicza, które muszą zostać zarejestrowane jako leki. Ponieważ wielu producentów nie zdąży dopełnić tej skomplikowanej procedury, Polska Izba Przemysłu Farmaceutycznego domaga się wydłużenia okresu przejściowego do końca 2014 roku. Ponadto brak kryteriów uwzględniających np. rodzaj substancji czynnych, czy wielkość dawki, powoduje że nie ma jasnych wytycznych co jest suplementem, a co już lekiem.

Resort zdrowia nie udzielił jeszcze Izbie odpowiedzi. Według szacunków, co najmniej połowa artykułów sprzedawanych w aptekach to suplementy diety. W 2008 roku Polacy wydali na nie 1,7 mld zł. Aby wprowadzić do obrotu suplement diety, nie trzeba uzyskiwać pozwoleń, jak to jest w przypadku leków. Wiele firm farmaceutycznych decyduje się więc na rozpoczęcie działalności na łatwo dostępnym rynku suplementów. Wymagania rejestracyjne sprowadzają się do powiadomienia Głównego Inspektora Sanitarnego, że produkt będzie sprzedawany. Żeby suplement był lekiem firma musiałby wykonać wiele kosztownych badań potrzebnych do wpisania na listę leków, dlatego dużo bardziej opłaca się sprzedawać preparat jako suplement.

 

źródło: Rynek zdrowia