fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
27 Marzec, 2020
Warszawa
11 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Swiatło LED – alternatywą dla botoksu?

Naukowcy z Niemiec opisali potencjalną alternatywę dla Botoksu i chirurgii plastycznej. Według przeprowadzonych przez nich badań światło widzialne emitowane przez diodę ektroluminescencyjna (LED), może wykazywać działanie przeciwzmarszczkowe.

W badaniach przeprowadzonych przez Andrei P. Sommer oraz Dan Zhu zwróco uwagę, że diody LED były wykorzystwane przez ponad 40 lat w terapii ran.. Dotychczas naukowcy wiedzieli, że światło emitowane przez LED potrafi przenikać przez skórę wpływając na modyfkację wielu przebiegających procesów, nie znali jednak ich natury fizyczno-chemicznej.

Naukowcy badali oddziaływanie wody z substancjami zawartymi w skórze. Prawidłowa elastyna jest związkiem hydrofobowym, dlatego w środowisku wodnym, w tkankach, jej włókna z łatwością się ślizgają nie przywierając do otaczających tkanek. Wraz z wiekiem do włókien elastyny zostają dołączane aminokwasy, kwasy tłuszczowe oraz sole wapnia, w wyniku czego zaczynają one wykazywać właściwości hydrofilowe. Zmienione włókna elastyny z łatwością przyklejają się do otaczjących tkanek, co prowadzi do zmiejszenia elastyczności skóry.

Niemieccy naukowcy wykazali, że, czerwone światło emitowane przez diody (dł. fali około 670 nm) wpływa na zwiększenie ruchliwości wody otaczającej hydrofilową elastynę i tym samym zmniejsza jej „przyklejanie się” do otaczających takanek

Andrei P. Sommer oraz Dan Zhu przez 10 miesięcy (90 sek. dziennie) naświetlali skórę wokół oczu, silnym czerwonym światłem emitowanym przez diody. Po zakończeniu testów zaobserwowano zwiększenie elastyczności skóry i widoczne zminieszenie zmarszek pod oczami.