fbpx
19 Sierpień, 2019
Warszawa
22 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Świecące plastry na nowotwory skóry

Świecące plastry na nowotwory skóry

Plaster wyposażony w świecące diody może pomóc w leczeniu nowotworów skóry – informuje „New Scientist”. Metoda ta ma zastąpić wykorzystywane dotychczas w terapii fotodynamicznej kosztowne lasery i lampy. Dzięki plastrowi możliwe będzie przeprowadzenie leczenia w domu, co obniżyłoby koszt i rozpowszechniło tą formę terapii. Dzięki temu pacjenci będą leczeni bezboleśnie i unikną okaleczających, pozostawiających blizny zabiegów.

Terapia fotodynamiczna (PDT) jest metodą miejscowego a zarazem wybiórczego diagnozowania i leczenia nowotworów skóry oraz jej stanów przedrakowych.

Leczenie przeprowadza się za pomocą środków fotouczulających oraz światła o określonej długości fali. Terapia ta jest jedyną metodą która niszczącą nowotwór nie uszkadza zdrowych tkanek. Terapia fotodynamiczna stanowi alternatywę dla chirurgii oraz krioterapii. Dzięki jej zastosowaniu pacjenci mogą uzyskać bardzo dobry efekt kosmetyczny i wysoką skuteczność porównywalną a nawet wyższą od leczenia tradycyjnego.

Terapia fotodynamiczna znajduje szczególne zastosowanie w leczeniu raków skóry zlokalizowanych w problematycznych miejscach np. w okolicach oka, na powiekach, skrzydełkach nosa lub na policzkach. Metoda PDT pozwala uniknąć okaleczających operacji po których pozostają trudne do zlikwidowania blizny.

Świecące plastry na nowotwory skóryPodczas stosowania terapii zmianę nowotworową pokrywa się środkiem fotouczulającym, który wnika do komórek nowotworowych. Kolejnym etapem jest naświetlenie czerwonym światłem obszaru skóry poddawanego leczeniu. Pod wpływem światła zachodzi reakcja fotochemiczna niszcząca wybiórczo tylko komórki nowotworowe, pozostawiając nienaruszone zdrowe komórki.

Ważną zaletą terapii fotodynamicznej jest brak wymogów przygotowania pacjenta do zabiegu oraz, że jest on prawie bezbolesny.

Dotychczas do terapii fotodynamicznej wykorzystywano specjalistyczne lasery i lampy, co ograniczało wykorzystanie metody tylko do specjalistycznych klinik.

Brytyjska firma Polymertronics z Banbury opracowała jednak plaster z nadrukowanymi organicznymi diodami elektroluminescencyjnymi (OLED) które uaktywniają przeciwnowotworowy lek, nałożony na skórę w postaci kremu.

Dzięki plastrowi leczenie terapią fotodynamiczną mogłoby stać się standardem, według którego pacjent będzie leczony w domu bez zbędnego okaleczania i blizn.

Technologia powinna trafić na rynek w ciągu dwóch lat.