fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
20 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Świeże wieści z frontu walki z nowotworami

Pod koniec tygodnia dostarczamy świeżą porcję wieści na temat nowych badań nad leczeniem nowotworów. Tym wzięte pod lupę zostały: wino, herbata, śliwki, brzoskwinie i gąbki morskie.

Od dawna wiemy, że czerwone wino i zielona herbata posiadają udowodnione działanie przeciwnowotworowe. Właściwości te związane są głównie z dużą zawartością polifenoli. Ostatnie badania potwierdziły wcześniejsze doniesienia, ale również dostarczyły informacji na temat mechanizmu działania tych związków. Udowodniono, że zielona herbata i wino posiadają silniejsze niż do tej pory sądzono narzędzie w walce z nowotworami.

Mechanizm tego działania związany jest z przerwaniem ważnej ścieżki sygnałowej komórek, niezbędnej dla wzrostu raka prostaty. Ta sama ścieżka (SphK1/S1P) dotyczy również innych nowotworów min. raka piersi, jelita grubego i innych nowotworach układu pokarmowego.

Najnowsze odkrycie daje nie tylko możliwość wykorzystania nowych związków (EGCg i polyphenon E) w walce z nowotworami, ale także pozwoli w przyszłości opracować inne substancje o podobnym mechanizmie działania.

Kolejną badaną substancją o właściwościach przeciwnowotworowych jest syntetyczny odpowiednik obecnej w gąbkach morskich halichondryny B Jest to metanosulfonian eribuliny (lub mesylan eribuliny), który ma zdolność hamowania podziałów komórek. Związek stabilizuje mikrotubule, odpowiadające za rozdział materiału genetycznego do komórek potomnych. Nową substancję testowano w Instytutucie Medycyny Molekularnej w Leeds na pacjentkach z nawracającym lub dającym przerzuty rakiem piersi.

Ostatnie omawiane badania dotyczyły bardziej powszechnych surowców, a mianowicie śliwek i brzoskwiń. Ich działanie przeciwnowotworowe jest spowodowane również obecnością związków fenolowych. Naukowcy z ośrodka badawczego Texas AgriLife Research w College Station w Teksasie udowodnili, że oba ekstrakty (z ciemnej odmiany śliwek oraz z brzoskwiń) niszczą komórki agresywnego raka piersi, oszczędzając zarazem komórki zdrowe. Ekstrakt z brzoskwini uzyskuje lepsze wyniki.

Źródło: PAP, Kopalnia Wiedzy, www.rmf24.pl