fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
23 Październik, 2019
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Świńskie opatrunki na trudno gojące się rany

W Polsce po raz pierwszy zastosowano innowacyjną metodę, która niesie nadzieję dla pacjentów z ciężkimi oparzeniami. Skraca czas gojenia rany oparzeniowej, zabezpiecza przed zakażeniem i sepsą ogólnoustrojową.

Opatrunki na bazie skór pochodzących ze świń z ludzkimi genami to jedne z pierwszych przykładów wykorzystania w medycynie żywych tkanek zwierząt modyfikowanych genetycznie. Pierwszy zabieg z użyciem opatrunku z transgenicznej skóry odbył się w sierpniu ubiegłego roku w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich – podaje Dziennik Polski.

Jak potwierdza na łamach gazety dr Kazimierz Cieślik, kierownik zespołu specjalistów pracujących w Siemianowicach oraz ordynator Oddziału Leczenia Oparzeń i Chirurgii Plastycznej w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, do tej pory opatrunki zostały zastosowane u kilku pacjentów z pozytywnym skutkiem.

Opatrunek ze skóry świńskiej zawiera również hodowane w laboratorium biotechnologicznym ludzkie komórki, które budują skórę. W trakcie gojenia się rany opatrunek ulega złuszczeniu w podobny sposób, jak złuszcza się skóra po intensywnym opalaniu.

Źródła: Rynek Zdrowia