fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
20 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Szansa na gojenie bez blizn!

Pisaliśmy niedawno o bandażach, którym nadano właściwości przeciwbakteryjne dzięki antybiotykom włączonym w ich strukturę. Kolejne naukowe doniesienia mówią o opatrunkach, które bez dodatkowego wspomagania posiadły zdolność pozbywania się bakterii.

Zaprojektowane ostatnio bandaże przyspieszające gojenie, zbudowane są z substancji, która podbija serca niemal wszystkich naukowców reprezentujących różne gałęzie elektroniki i inżynierii. Grafen, czyli pojedyncza warstwa ułożonych regularnie atomów węgla, dzięki swoim cudownym właściwościom został z powodzeniem wykorzystany również przez przemysł medyczny.

Nowy ulubieniec projektantów, znalazł się w centrum zainteresowania ekspertów szukających idealnej metody wspomagającej gojenie, z powodu swoich doskonałych właściwości ograniczających wzrost bakterii.

Badania, które przeprowadził Chunhai Fan, Qing Huang z Shanghai Institute of Applied Physics pokazały, że komórki bakteryjne hodowane na arkuszach z grafenu nie potrafiły się na nich rozmnażać. Co więcej, nowa substancja nie miała żadnego niekorzystnego wpływy na komórki ludzkie.

Możliwe, że tak optymistyczne wyniki przeprowadzonych ekspertów pozwolą na zaprojektowanie w przyszłości idealnego opatrunku, który pozwoli przyspieszyć proces gojenia i uniknąć szpecących blizn.

Źródło: PAP Life