fbpx
25 Maj, 2020
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Szybsza utrata wagi = lepszy efekt na dłużej?

Nadal nie jesteśmy przekonani co doradzać klientom: stopniowe zrzucanie wagi czy gwałtowne pozbywanie się nadmiaru kilogramów. Naukowcy dowodzą, że nie warto stopniowo tracić na wadze. Podobno najbardziej efektywne jest szybkie spalanie nagromadzonego tłuszczu. Czy to prawda?

Jak podaje International Journal of Behavioral Medicineleczenie otyłości daje najlepsze rezultaty wtedy, kiedy pacjentom udaje się zrzucić przynajmniej 10% początkowej masy ciała i nie przybrać na wadze w ciągu roku. Jednak naukowcy mają nadal odmienne opinie dotyczące tego, czy odchudzać należy się stopniowo czy też od samego początku zrzucać jak największą liczbę zbędnych kilogramów.

Kwestii tej nie wyjaśniły dotychczasowe badania. Dotychczas panowało przekonanie, że stopniowy spadek wagi w początkowym okresie zmniejsza ryzyko powrotu utraconych kilogramów i sprzyja późniejszemu utrzymywaniu efektu kuracji. Ostatnio jednak zaobserwowano, że początkowy szybki spadek wagi sprawia, iż pacjenci osiagają w perspektywie długoterminowej lepsze rezultaty.

Lisa Nackers z Uniwersytetu Floryda przeanalizowała dane na temat 262 kobiet w średnim wieku, które uczestniczyły w sześciomiesięcznym programie zakładającym średni utratę 0,45 kg tygodniowo poprzez mniejsze spożycie kalorii i zwiększony wysiłek fizyczny. Przez kolejny rok prowadzony był program wsparcia, podczas którego panie uczestniczyły w sesjach grupowych i otrzymywały motywujące wiadomości.

Nackers podzieliła kobiety na trzy grupy w zależności od tego, jak dużo kilogramów udało im się zrzucić w pierwszym miesiącu kuracji oraz kolejno po sześciu i osiemnastu miesiącach. Okazało się, że panie, które schudły najwięcej w pierwszym miesiącu pod koniec obserwacji ważyły mniej niż te, które na początku chudły poniżej 0,68 kg tygodniowo. Co więcej, w grupie tej efekty odchudzania utrzymywały się dłużej, a ryzyko ponownego przybrania na wadze było mniejsze.

Jak informuje badaczka, prawdopodobieństwo pozbycia się 10 proc. początkowej masy ciała w ciągu 18 miesięcy jest pięć razy większe w przypadku kobiet chudnących na początku kuracji 0,68 kg tygodniowo i trzy razy większe w przypadku kobiet chudnących od 0,23 kg do 0,68 kg w porównaniu z badanymi, którym udawało się w ciągu tygodnia zrzucić mniej niż 0,23 kg.

Jak podsumowuje Nackers, dowodzi to, że już w pierwszych tygodniach odchudzania należy wprowadzić istotne zmiany obejmujące zarówno sposób odżywiania, jak i aktywność fizyczną.

 

Źródło: PAP