fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
12 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Szybsze gojenie dzięki Vacuum

W gabinecie często masz do czynienia z zespołem stopy cukrzycowej? Poinformuj pacjentów o nowej technice wspomagania gojenia ran.

W gabinecie często spotykamy się z osobami, które są bezradne w stosunku do objawów zespołu stopy cukrzycowej. Jest to niestety jedno z najpoważniejszych powikłań cukrzycy, które w zaawansowanym stadium charakteryzuje się występowaniem ognisk martwicy i owrzodzeń. Być może skutecznym sposobem w walce z tym schodzeniem okaże się terapia VAC?
VAC jest nową techniką wspomagania leczenia ran, zwłaszcza zakażonych. Opiera się na zasadzie zamkniętego systemu wytwarzającego ujemne ciśnienie w ranie. Metoda ta umożliwia usuwanie wydzieliny z rany i płynu z przestrzeni pozakomórkowej, co zmniejsza obciążenie naczyń i polepsza mikrokrążenie. Podciśnienie (około 125 mmHg) sprzyja oczyszczaniu rany z wydzieliny i toksycznych produktów, zapobiega także gromadzeniu się płynu w głębszych warstwach rany. Przez wytwarzanie optymalnego środowiska przyspiesza również procesy gojenia rany, zwiększa unaczynienie i ogranicza wzrost bakterii w ranie. Pełni także rolę ochronną, zapobiegając jednocześnie kontaminacji rany. Utrzymanie ciągłego ssania po chirurgicznym oczyszczeniu rany stymuluje wytworzenie ziarniny.

W Zgierzu lekarze uratowali nogę 21 latkowi, który dwa miesiące temu został potrącony przez pociąg. Młody chłopak uniknął amputacji dzięki zastosowanej przez lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu oryginalnej techniki leczenia ran VAC (ang.? vaccum assisted closure). Do wypadku doszło 24 lutego.

Po dwóch miesiącach leczenia noga Daniela jest w tak dobrym stanie, że chłopak może rozpocząć rehabilitację.

 Rynek Zdrowia