fbpx
09 Lipiec, 2020
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Tajemnica niebieskiej farby Majów rozwiązana!

Chemicy rozpracowali skład wyrazistego koloru, którym ludy indiańskie malowały swoje ciała.

Przepis na barwnik, który prócz niebywałej barwy okazał się wyjątkowo trwały, do tej pory nie był znany w całości. Maya Blue (majański błękit) którym Majowie malowali swoje ciała, ściany oraz naczynia stanowił tajemnicę dla współczesnych.

Od jakiegoś czasu było wiadomo, że składał się z dwóch głównych elementów, czyli roślinnego barwnika indygo oraz gliny pałygorskit. W całej układance brakowało jednak odpowiedzi, w jaki sposób Majowie sprawiali, że kolor był jaskrawy i tak trwały.

Antonio Doménech z Uniwersytetu w Walencii poinformował, że wreszcie naukowcy rozpracowali całkowicie skład mieszaniny.”Wykryliśmy jeszcze jeden pigment, dehydroindygo, powstający przez utlenianie indygo, które zachodziło podczas wystawiania barwnika na działanie ciepła. Indygo jest niebieskie, a dehedroindygo – żółte. Obecność obu kolorów wpływała na zielonkawy odcień Maya Blue” twierdzi Antonio Doménech.

Co ciekawe, zespół Doménecha nie potwierdził wcześniejszych ustaleń amerykańskich badaczy. Oni to w 2008 roku ogłosili, że tajemnica tkwiła w dodatku kopalu, kopaliny złożonej z żywic niektórych drzew tropikalnych, występującej bogato w krajach strefy podzwrotnikowej.

Czy to odkrycie będzie miało jakiekolwiek znaczenie dla rynku kosmetycznego, czas pokaże.

Źródło: IAR