fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
04 Kwiecień, 2020
Warszawa
0 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Tajemnica ukryta we włosie

Biolodzy z Uniwersytetu Utah dowiedli, że cząsteczki obecne we włosach mogą dostarczyć informacji o miejscach, w których przebywaliśmy.

W wyniku analizy cząsteczek obecnych w łodydze włosa naukowcy potrafią ustalić miejsca, w których przebywał ich właściciel. Jest to możliwe dzięki specyficznemu składowi spożywanej wody.

Badacze podkreślają, iż analiza nie jest precyzyjna, jednak oceniają jej skuteczność na około 85%.

Pomysł badania śladów spożywanej wody pojawił się w roku 2001 po serii ataków z wykorzystaniem zarodników wąglika. Naukowcy zaczęli się zastanawiać, czy istnieje możliwość „zapisania” w komórkach mikroorganizmów składu środowiska wodnego, które zamieszkiwały.

Zadanie to jest znacznie utrudnione w przypadku człowieka, ponieważ przyjmuje on wodę także wraz z pożywieniem. Kolejną przeszkodą wpływającą na precyzję wyników jest fakt, że spożywane przez nas pokarmy są w dużej mierze importowane z innych rejonów niż te, które zamieszkujemy.

Opisana metoda została nazwana izotopowym odciskiem palca. Aby sprawdzić wiarygodność wyników, badacze pobrali próbki włosów i wyekstrahowali z nich wodę. W kolejnym etapie rozłożyli ją na części składowe – wodór i tlen i ustalili skład izotopowy pierwiastków obecnych w próbce.

Wystarczy niewielka ilość wody z kranu, użytej do gotowania potraw lub przygotowania napojów, aby odłożyła się ona we włosach w wystarczających ilościach.

Koszt pojedynczej analizy wynosi ok. 100 dolarów.

Naukowcy są zainteresowani wykonaniem analogicznego testu wody zawartej w zębach.