fbpx
05 Czerwiec, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Temperatura skóry, a sen

Naukowcy odkryli związek pomiędzy temperaturą skóry, a czesem snu i czuwania. Badania przeprowadzone w Holandii wykazują, że zmiany temperatury skóry wpływają na zachowanie optymalnego snu.

U zdrowych ludzi, sen oraz czuwanie są bezpośrednio powiązane z temperaturą skóry oraz całego ciała. Podstawowa temperatura ciała wykazuje dobowe wahania. W ciągu dnia temperatura ciała jest wysoka, z kolei temperatura skóry jest niska. Sytuacja odwrotna występuje w nocy – temperatura skóry jest wysoka, przy niskiej temperaturze ciała. Warunkuje to optymalny sen.

Badania przeprowadzone przez naukowców dowiodły, iż czujność organizmu jest zależna od temperatury skóry. Przy niskiej temperaturze powłok ciała czujność organizmu jest znacznie podwyższona. Naukowcy sugerują wykorzystanie tej zależności przy leczeniu narkolepsji.

Każdy może zaobserwować związek pomiędzy temperaturą skóry i prawidłowym snem. Dotyczy to w szczególności temperatury skóry dystalnych części ciała. Wielokrotnie można doświadczyć trudności z zasypianiem, gdy temperatura stóp jest obniżona.