fbpx
27 Styczeń, 2020
Warszawa
-1 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Terapia dwutlenkiem węgla- karboksyterapia

Terapia dwutlenkiem węgla przeżywa obecnie rozkwit w medycynie estetycznej i kosmetologii. Rosnąca popularność tej metody spowodowana jest spektakularnymi rezultatami, które można uzyskać u pacjentów poddanych serii zabiegów. 

Na czym polega zabieg?
 
Karboksyterapia, w interesującym nas ujęciu, jest to doskórne podanie dwutlenku węgla w celach terapeutycznych za pomocą specjalnego urządzenia kontrolującego ciśnienie i przepływ gazu- najczęściej pistoletu (ale są też dostępne na rynku i inne urządzenia).
 
Terapia dwutlenkiem węgla sięga początkami 1932 r. Wtedy to we Francji rozpoczęto leczenie pacjentów ze schorzeniem tętnic obwodowych. W RPA i w Europie karboksyterapia ma zastosowanie w leczeniu rozstępów, cellulitu, oraz blizn przerostowych z naprawdę imponującymi rezultatami.
 
Badania dowodzą, że karboksyterapia poprawia elastyczność skóry, cyrkulację krwi w tkankach, stymuluje produkcje kolagenu, redukuje zmarszczki mimiczne oraz pomaga zmniejszyć lokalnie umiejscowione depozyty tłuszczu.
 
Mechanizm działania
 
Dwutlenek węgla naturalnie występuje w naszym organizmie, głównie jako efekt metabolizmu komórkowego. Jego wysokie stężenie jest oznaką słabej cyrkulacji krwi. Po zdeponowaniu gazu w tkance, pierwszym efektem jest gwałtowne rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi. Kiedy krwinki czerwone są wystawione na wysokie stężenie dwutlenku węgla, hemoglobina w nich zawarta zaczyna gwałtownie uwalniać atomy tlenu i łączy się z wychwyconym dwutlenkiem węgla. Pod wpływem enzymu anhydrazy węglanowej i wody dwutlenek węgla jest rozkładany na kationy wodoru oraz jony węglowodorowe. Co za tym idzie, pH w tkance zmienia się na kwaśne, a obszar zabiegu i otaczające go mięśnie są jeszcze lepiej dotlenione.
 
Karboksyterapia w walce z cellulitem i lokalnymi depozytami tłuszczu
 
Terapia dwutlenkiem węgla pozwala na walkę z cellulitem w stadiach od I do IV oraz z niechcianymi depozytami tłuszczu. Pod wpływem dwutlenku węgla w komórkach tłuszczowych zachodzi proces naturalnej lipolizy, błony komórkowe pękają, a płynna zawartość komórek, która wydostaje się na zewnątrz jest usuwana przez organizm. Znacznie zwiększa się ukrwienie obszaru zabiegowego. Najlepsze efekty są otrzymywane przy łączeniu z zabiegami przy użyciu fal radiowych, endermologii oraz manualnym drenażem limfatycznym. Dla podtrzymania efektu zaleca się przeprowadzanie zabiegów przypominających po upływie roku.
 
Karboksyterapia a rozstępy i blizny
 
Dwutlenek węgla pozwala znacznie zredukować rozstępy oraz blizny poprzez stymulację procesu gojenia i produkcji nowego kolagenu. Zagęszcza również skórę, widocznie poprawiając jej kondycję oraz koloryt. Badania kliniczne dowodzą, że po serii zabiegów, w tkance poddanej zabiegowi zwiększa się ilość naczyń krwionośnych, co pozytywnie wpływa na eliminację toksyn.
 
Leczenie cieni i obrzęków pod oczami
 
Poprzez zwiększenie ukrwienia skóry pod oczami, karboksyterapia pozwala skutecznie walczyć z tą przypadłością, która jest często spowodowana właśnie słabą cyrkulacja krwi w obrębie powieki dolnej. Dodatkowo stymuluje produkcje kolagenu poprawiając kondycję skóry.
 
Karboksyterapia w walce z wypadaniem włosów
 
Podanie dwutlenku węgla do obszarów skóry objętych wypadaniem włosów pozwala, nie tylko na znaczne zahamowanie procesu, ale i jego odwrócenie. Najlepsze efekty uzyskuje się łącząc karboksyterapię z lekarstwami, szamponami na wypadanie włosów.
 
Poprawa kondycji skóry oraz redukcja zmarszczek
 
Stymulacja produkcji kolagenu oraz poprawa ukrwienia skóry działa zbawiennie w walce z niechcianymi zmarszczkami. U niektórych pacjentów efekty porównywalne są z tymi przy użyciu toksyny botulinowej. Skóra staje się bardziej napięta, poprawia się jej koloryt, a zmarszczki mimiczne ulegają wyraźnemu spłyceniu.
 
Podsumowanie
 
Powyżej zostały przedstawione tylko niektóre z zastosowań karboksyterapii. Ponieważ z powodzeniem stosuje się ją również przy różnego rodzaju egzemach, łuszczycy oraz innych problemach skórnych. Niepodważalnymi zaletami zabiegu są: skuteczność, bezpieczeństwo krótki czas wykonania oraz minimalny czas rekonwalescencji. Generalnie zabiegi wykonywane w obrębie twarzy nie pozostawiają żadnych śladów, co pozwala od razu wrócić do normalnego funkcjonowania. Prawidłowo wykonany zabieg jest całkowicie bezpieczny, a jedyne skutki uboczne, które mogą wystąpić to krwiaczek w miejscu wkłucia.
 
Zabieg zazwyczaj nie wymaga znieczulenia. Wkłucia są praktycznie bezbolesne, a jedyny dyskomfort zabiegu pochodzi z deponowania gazu w tkance powodującego uczucie ucisku i rozpierania. Odczucia zależą oczywiście od indywidualnego progu bólowego pacjentki. Nieprzyjemne doznania wynagradzają wielce zadowalające rezultaty jakie daje seria zabiegów.
 
Terapia dwutlenkiem węgla, choć nie jest nową metodą,  ma przed sobą wielką przyszłość w leczeniu wielu chorób, medycynie estetycznej i kosmetologii,  zrzeszając  coraz więcej zwolenników zachęconych obiecującymi rezultatami oraz zadowoleniem pacjentów.
 
Źródła:
 
Carbon Dioxide Therapy in the Treatment of Localized Adiposities: Clinical Study and Histopathological Correlations. Cesare Brandi, M.D., Carlo D’Aniello, M.D., Luca Grimaldi, M.D., Bruno Bosi, M.D., Iacopo Dei, M.D., Piero Lattarulo, M.D., Carlo Alessandrini, M.D.
www.carboxytherapy.com
 www.carboxytherapytoronto.ca
 Las Vegas ISDS 2008 – Carboxytherapy lecture
German AntiAging congress 2009