fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
29 Luty, 2020
Warszawa
8 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Toksyna botulinowa skutecznym lekiem neurologicznym

Jad kiełbasiany, tak popularny w kosmetyce, ma w rzeczywistości znacznie ważniejszą funkcję niż tylko pomoc w odzyskaniu urody. Jaką? 

Od lat polscy neurolodzy bezskutecznie walczą o refundację terapii botulinowej pomagającej pacjentom z udarem mózgu i co za tym idzie, jego najbardziej bolesnych oraz dokuczliwych następstw. Mamy tu na myśli leczenie przykurczy kończyn jak również niedowładów.

Neurolog profesor Jarosław Sławek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przypomina, że wzmożone napięcie mięśniowe wśród specjalistów określa się jako spastyczność poudarowa. I podkreśla, iż dolegliwości te można skutecznie leczyć właśnie zastrzykami z toksyny botulinowej, określanej mianem jadu kiełbasianego. Dlatego polscy neurolodzy od 4 lat zabiegają o refundację takiej terapii. Niestety bezskutecznie.

Jak ważne dla pacjenta byłoby takie udogodnienie pokazuje historia Pani Agnieszki. W wieku 31 lat  doznała udaru mózgu, którego następstwem był przykurcz ręki i niedowład lewostronny. W problemie, który bardzo utrudniał życie pomogły zastrzyki z jadu kiełbasianego. Jednak za terapię opartą na toksynie botulinowej pacjentka musiała płacić z własnej kieszeni. A były to niemałe pieniądze, ponieważ jeden zabieg kosztował około 1000 złotych.

Mimo pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych terapia wciąż nie jest refundowana i wielu chorych nie stać na takie leczenie. A zapotrzebowanie jest dość duże, bo mowa o około 3-4 tysiącach pacjentów po udarze mózgu. 

Źródło: IAR