fbpx
06 Lipiec, 2020
Warszawa
22 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Trądzik a doustna izotretynoina

Problemy z trądzikiem dotyczą zarówno dziewcząt jak i chłopców, i rozpoczynają się najczęściej w okresie dojrzewania. U większości dermatoza ustępuje samoistnie z wiekiem. A co jeśli problemy skórne nie mijają albo utrzymują się do późnych lat jako tzw. trądzik wieku dojrzałego? Rynek farmaceutyczny i kosmetyczny proponuje wiele produktów wspomagających pielęgnację i leczenie trądziku. Ale jeśli terapie antybiotykami i specyfikami do stosowania miejscowego są bezskuteczne, to jest jeszcze jakaś szansa na gładką skórę? Otóż okazuje się, że dla wielu ludzi wybawieniem staje się izotretynoina stosowana ogólnie (doustnie). Izotretynoina jest retinoidem stosowany w leczeniu trądziku od ponad 30 lat.

Retinoidy

Niezwykle ważną grupę leków w terapii schorzeń dermatologicznych stanowią retinoidy. W swym składzie zawierają witaminę A i jej syntetyczne pochodne. Wykorzystywane są w leczeniu trądziku pospolitego, łuszczycy, rogowacenia starczego, uszkodzeń słonecznych i starzenia się skóry. W leczeniu trądziku retinoidy odgrywają podstawową rolę, ponieważ mają wpływ na wszystkie mechanizmy odpowiedzialne za rozwój zmian trądzikowych. Biorą udział w normalizacji procesów rogowacenia, zmniejszają wydzielanie łoju, zapobiegają powstawaniu zaskórników, a także obniżają liczbę Propionibacterium acnes na skórze. Izotretynoina podawana doustnie wpływa na normalizację pracy komórek naskórka w ujściu mieszka włosowego i zmniejsza ilość łoju i wielkość gruczołów łojowych. Ma również bezpośrednie działanie przeciwzapalne. Średni czas leczenia wynosi zwykle od 16-24 tygodni. Leczenie retinoidem powinno być bezwzględnie przeprowadzane pod kontrolą lekarza, ponieważ w czasie kuracji mogą wystąpić działania niepożądane.

Działania niepożądane izotretynoiny

Przed rozpoczęciem kuracji doustną izotretynoiną pacjent zostaje poinformowany przez lekarza prowadzącego o korzyściach i ryzyku związanym z terapią, a fakt ten musi potwierdzić własnoręcznym podpisem.

Skóra, śluzówka

W wyniku zahamowania produkcji łoju w czasie kuracji pojawia się suchość i łuszczenie skóry. Czasem może wystąpić lekkie swędzenie i wysypka na skórze. Pacjent powinien zostać poinformowany o konieczności stosowania kremów nawilżających oraz balsamu do ust.

Oczy

Częstym objawem ubocznym stosowania izotretynoiny w obrębie narządu wzroku jest zapalenie powiek i spojówek, które wymaga regularnego stosowanie kropli lub maści do oczu. U części pacjentów suchość oka może uniemożliwić używanie szkieł kontaktowych. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest noszenie okularów przez czas trwania kuracji.

Mięśnie i układ kostno-stawowy

Pacjenci przyjmujący izotretynoinę powinni unikać silnego wysiłku fizycznego. U niektórych może pojawić się ból mięśni, stawów i ból pleców.

Układ nerwowy i psychika

W trakcie leczenia doustną izotretynoiną, u niektórych pacjentów można zaobserwować występowanie obniżonego nastroju, drażliwość, depresję oraz bóle głowy.

Przewód pokarmowy i gospodarka lipidowa

W trakcie leczenia izotretynoiną konieczne jest kontrolowanie parametrów wątrobowych. Podczas terapii mogą one ulegagać wahaniom. Badania enzymów wątrobowych i lipidów trzeba wykonywać przed rozpoczęciem leczenia, a następnie powtarzać co trzy miesiące. W 2-4 tygodniach po zakończeniu kuracji, poziom lipidów wraca do normy.

Przeciwskazania do leczenie izotretynoiną

Ze względu na duże działanie teratogenne (u kobiet w ciąży może powodować wystąpienie wad rozwojowych płodu) leku, kobiety w trakcie terapii powinny stosować, najlepiej dwie, powszechnie uznane metody antykoncepcji. Leczenie doustnym preparatem antykoncepcyjnym pacjentka rozpoczyna miesiąc przed rozpoczęciem kuracji izotretynoiną i przestrzega przez cały jej okres leczenia oraz przez minimum miesiąc od jej zakończenia Przeciwwskazane jest stosowanie izotretinoiny w okresie karmienia piersią.

Lek ten niewłaściwie wpływa na leczenie osób z zaburzeniami czynności wątroby i dróg żółciowych (hiperlipidemia). Zaleca się także wyłączenie przyjmowania leków zawierających witaminę A, która może przyczynić się do hiperwitaminozy i uszkodzeń wątroby. Podczas kuracji izotretynoiną nie ma przeciwwskazań do podawania leków stosowanych w przeziębianiach (witamina C, paracetamol, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen). Doustnej izotretynoiny nie stosuje się jednocześnie z antybiotykami (tetracykliny). Należy bacznie obserwować barwę skóry i oczu. W przypadku jakichkolwiek zmian w tym obszarze należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem. W trakcie leczenia doustnym preparatem izotretynoiny oraz miesiąc po jego stosowaniu nie należy oddawać krwi, gdyż grozi to złymi następstwami u potencjalnych odbiorców krwi. Ponadto zaleca się unikanie zabiegów kosmetycznych (dermabrazja, depilacja woskiem, peeling, laseroterapia, przekłuwanie uszu, tatuowanie), które zwiększają ryzyko tworzenia się blizn. W przypadku, gdy leczenie izotretynoiną ma miejsce w okresie letnim, należy stosować filtry przeciwsłoneczne o faktorze 50+ oraz unikać słońca i solarium. Należy zrezygnować z długich kąpieli w gorącej wodzie oraz zbyt częstego mycia włosów.

Efekty kuracji doustną postacią izotretynoiny

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy leczenia izotretynoiną może dojść do znacznego nasilenia zmian, pojawienia się nowych wykwitów skórnych oraz wystąpienia rumienia. Mimo początkowego zaostrzenia zmian nie należy rezygnować z dalszego przyjmowania preparatu, ponieważ efekty końcowe kuracji zwykle są zadowalające.

Zastosowanie izotretinoiny przewyższającej skutecznością wiele preparatów  przeciwtrądzikowych może skrócić przebieg choroby, zapobiec bliznowaceniu i dalszym wysiewom zmian zapalnych, a w szczególności poprawić samopoczucie i pozbyć się trądziku raz na zawsze.

 

Bibliografia:

1. Kaszuba A., Kisiel K., Uczniak S.: Izotretynoina doustna w leczeniu różnych odmian klinicznych trądziku pospolitego. Forum Medycyny Rodzinnej 2009; 3: 257-265

2.  Kaszuba T., Trznadel-Budźko E., Czyż P., Bała-Wojsznis A., Rostalski T.: Etiopatogeneza i współczesne metody leczenia trądziku pospolitego. Cz. II. Terapia ogólna. Nowa Klin2003; 10: 1155-1160

3.  Kwiek B.: Doustna izotretynoina-cudowny lek na trądzik czy ryzykowna terapia? Dermatologia i uroda 2007: 9-11

4.  Kwiek B., Langer A.: Doustna izotretynoina w leczeniu trądziku zwykłego-wskazania i ograniczenia. Post Dermatol Alergol 2005; 22: 105-111

5.    Matusiak Ł., Szepietowski J.: Izotretynoina w trądziku-schematy dawkowania w aspektach skuteczności, interakcji, tolerancji, bezpieczeństwa oraz kosztów terapii. Dermatol Klin 2011; 13: 145-154