fbpx
05 Lipiec, 2020
Warszawa
27 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Czy trądzik pomoże spowolnić procesy starzenia?

Naukowcy z King’s College London odkryli, że osoby, które wcześniej cierpiały na trądzik, mogą mieć telomery (ochronne, powtarzające się nukleotydy znalezione na końcu chromosomów) w białych krwinkach, co oznacza, że ich komórki mogą być lepiej zabezpieczone przed starzeniem się.

 

Telomery to powtarzające się sekwencje nukleotydowe występujące na końcu chromosomów, które chronią je przed pogarszającym się procesem replikacji. Telomery stopniowo rozkładają się i kurczą, prowadząc ostatecznie do śmierci komórkowej, która jest normalną częścią ludzkiego organizmu.

 

Dermatolodzy już dawno zauważyli, że skóra osób cierpiących na trądzik wydaje się starzeć wolniej niż skóra tych, bez trądziku. Oznaki starzenia, takie jak zmarszczki i przerzedzenie skóry często pojawiają się znacznie później u osób, które doświadczyły trądziku w ich życiu. Sugerowano, że jest to spowodowane zwiększoną produkcją łoju, ale mogą być w to zaangażowane inne czynniki.

 

„Odkrycia sugerują, że przyczyna może być powiązana z długością życia telomerów, które wydaje się być inne u osób cierpiących na trądzik i oznacza, że ich komórki mogą być chronione przed procesem starzenia. Patrząc na biopsję skóry, byliśmy w stanie zrozumieć ekspresję genów z tym związanych.”

 

SC Beauty Magazine