fbpx
10 Sierpień, 2020
Warszawa
29 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Trądzik u kobiet może sygnalizować problemy z hormonami

Trądzik u dorosłych kobiet jest częstą przypadłością, ale w niektórych przypadkach może być sygnałem podstawowych zaburzeń hormonalnych- mówią eksperci.

U takich pacjentek zidentyfikowanie przyczyny jest ważne nie tylko po to, by skutecznej leczyć trądzik. Skorygowanie nierównowagi hormonalnej zapobiega bowiem innym problemom zdrowotnym- powiedział dr Kanade Shinkai, dermatolog z University of California, San Francisco School of Medicine.

Jednak lekarze często po prostu przepisują środki, takie jak antybiotyki, nie diagnozując przyczyn choroby. Zazwyczaj antybiotyki nie działają na trądzik spowodowany zaburzeniami hormonalnymi- mówi Shinkai. Kobiety borykające się z trądzikiem, a odczuwające inne oznaki nierównowagi hormonalnej (np. nieregularne miesiączki), powinny to zgłosić swojemu lekarzowi.

Trądzik u dorosłych kobiet często jest trudny do wyleczenia. Przyczyną mogą być zmiany hormonalne zachodzące podczas cyklu miesiączkowego lub prawdziwe zaburzenia hormonów. Jak wykazały badania, 80% kobietom antybiotyki przepisane na trądzik nie pomogły.

Co ciekawe, kobiety z trądzikiem, mogą mieć podwyższony poziom testosteronu lub innych hormonów męskich. Objawami tego typu zaburzeń są: wzrost włosów na twarzy, pogłębienie głosu, wzrost masy mięśniowej i zmniejszenie rozmiaru piersi. Najczęściej zmiany takie wywołuje stan zwany PCOS.

Nieleczone zaburzenia hormonalne związane z PCOS, mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, jak również cukrzycę i otyłość, które spowodują dalsze problemy zdrowotne- mówi Shinkai.

Dlatego, ważne jest w przypadku pacjentek z tym problemem skórnym, przeprowadzenie gruntownego wywiadu. Pomoże nam to rozpoznać ewentualne zaburzenia hormonalne, manifestujące się trądzikiem.

Nie bójmy się zatem zadawać pytań o konsultacje dermatologiczną, bądź badania endokrynologiczne pojawiającym się w salonach kosmetycznych klientkom z takim problemem skórnym. W przypadku kobiet z trądzikiem na tle zaburzeń hormonalnych nie będziemy w stanie im pomóc bez właściwego leczenia farmakologicznego. Wysłanie naszej klientki do odpowiedniego specjalisty zaoszczędzi jej frustracji z powodu nieskutecznych zabiegów kosmetycznych.

Źródło: LiveScience