fbpx
20 Czerwiec, 2019
Warszawa
23 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

TRPV4 odpowiedzialny za ból po oparzeniach słonecznych

Cząsteczka o nazwie TRPV4, zlokalizowana w naskórku, została zidentyfikowana jako odpowiedzialna za ból odczuwalny po nierozważnym opalaniu. 

Tą informację ogłosił niedawno zespół naukowców prowadzony przez dr Wolfganga Liedtke z Duke University School of Medicine. Być może to odkrycie pozwoli wkrótce wynaleźć sposób na blokowanie tego specyficznego dyskomfortu.

Badanie

Do eksperymentu naukowcy wykorzystali model mysi z naskórkiem, w której brakowało cząsteczki TRPV4 oraz zdrowe gryzonie. Z racji na fakt, że struktura tylnych łap wspomnianych zwierząt jest najbardziej bliska ludzkiej budowie skóry, ten obszar poddano ekspozycji na promieniowanie UVB.

W konsekwencji działań naukowców na ciele normalnych myszy pojawiły się oparzenia i pęcherze, natomiast u tych pozbawionych cząsteczki TRPV4 wystąpiła jedynie niewielka wrażliwość na UVB objawiająca się znikomymi uszkodzeniami tkanki.

UVB a TRPV4

Zainspirowani obserwacjami badacze postanowili przeanalizować aktywność cząsteczki i odkryli, że tylko w obecności cząsteczki TRPV4 promieniowanie UVB powoduje napływ jonów wapnia do komórek skóry. Co więcej, UVB uruchamia cały łańcuch wydarzeń. Na początku UVB aktywuje cząsteczkę TRPV4, ta z kolei powoduje napływ jonów wapnia do komórek. Jony wapnia wprowadzają cząsteczkę zwaną endoteliną, powodującą uczucie bólu i swędzenia u ludzi, a konsekwencją tego działania jest pobudzenie TRPV4 do wysyłania większej ilości jonów wapnia do komórek.

Potwierdzenie na próbkach ludzkiej skóry

W następnej kolejności należało sprawdzić, czy badania na myszach mają przełożeni na skórę ludzką i okazało się, że a i owszem. Dr Liedtke tak podsumował badania: Odkryliśmy nową przyczynę bólu w wyniku oparzenia. Jeśli lepiej zrozumiemy i poznamy mechanizm oparzenia i powstawania bólu będziemy mogli zrozumieć, że moich pacjentów dręczy to, co chwilowo wpływa na zdrowych ludzi, którzy ulegli oparzeniu słonecznemu.

Eksperyment z blokowaniem bólu

W próbach blokowanie bólu powstałego w wyniku oparzenia UVB naukowcy wykorzystali związek GKS 205. Dlaczego? Ponieważ wyraźnie hamował cząsteczkę TRPV4, zwiększał odporność na oparzenie oraz zatrzymywał wlew jonów wapnia do komórek skóry, blokując opisany powyżej łańcuch zdarzeń prowadzących do bólu.

Możliwości

Dzięki odkryciu cząsteczki TRPV4 i mechanizmu powstawania oparzeń słonecznych przed światem nauki otwierają się nowe perspektywy. Możliwość stworzenia najskuteczniejszego zapobiegania i leczenia oparzeń słonecznych, jak również przewlekłych uszkodzeń skóry spowodowanych przez UV, jak np. czerniak, czy fotostarzenie.

Źródło: medicalnewstoday.com / biotechnologia.pl