fbpx
09 Lipiec, 2020
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Truskawki też chronią przed promieniami UV

Uwielbiasz kosmetyki z ekstraktem z truskawek? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Naukowcy z Hiszpani i Włoch odkryli, że  ekstrakt z tego popularnego w Polsce owocu, chroni komórki skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV, a także przedłuża ich żywotność i redukuje zniszczenia powstałe w DNA.

 Naukowcy przypuszczają, że za korzystnym wpływem truskawek na fibroblasty (komórki skóry właściwej) stoją antocyjany – substancje, które nadają owocom czerwony kolor.

„Te składniki mają istotne właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe, a także są zdolne do modulowania procesów enzymatycznych” – mówi Sara Tulipani z University of Barcelona (Hiszpania). Dodaje jednak, że związek między obecnością tych substancji, a właściwościami fotoochronnymi truskawek nie jest jeszcze znany.

Dotychczasowe wyniki badania zostały opisane na łamach „Journal of Agricultural Food Chemistry”.

Badacze mają nadzieję, że uda się w pełni wykorzystać profilaktyczne działanie truskawek do produkcji kosmetyków, chroniących przed promieniowaniem ultrafioletowym, a właściwie przed zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi, do których może doprowadzić ekspozycja na promienie UV.

Źródło: PAP