fbpx
12 Grudzień, 2019
Warszawa
1 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Twarz na życzenie

Znaleziono geny, które decydują o wyglądzie twarzy. Jak to przełomowe odkrycie odbije się na wizerunku dzieci przyszłości?

Dlaczego ludzkie twarze tak się między sobą różnią? Naukowcy już od dawna próbują rozwikłać tą zagadkę. Porządnie za badania z tego zakresu zabrali się eksperci z Joint Genome Institute, pracującego przy Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Dotychczas pracownicy naukowi zidentyfikowali tysiące fragmentów DNA odpowiedzialnych za kształtowanie rysów twarzy. Dostrzegli również, że wprowadzenie nawet niewielkiej ingerencji w materiał genetyczny potrafi zmienić kształt twarzy.

Mysie próby

Oczywiście eksperymenty nie odbywały się na ludziach, ale na myszach. W konsekwencji działań ekspertów zmodyfikowano czaszkę zwierzęcia bez jakiegokolwiek kaleczenia. Badacze twierdzą jednak, że rezultaty doświadczenia spokojnie można odnieść do ludzi, by w przyszłości móc korygować wady ich twarzoczaszki . – Gdzieś tam (w ludzkim DNA) musi być plan, według którego kształtuje się nasza twarz – powiedział prof. Axel Visel.

Zoom na wzmacniacze

Przyjrzyjmy się samym badaniom. Otóż eksperci przeanalizowali DNA myszy zwracając baczną uwagę na wzmacniacze obecne w genomie. Okazało się, że doliczyć się można czterech tysięcy wzmacniaczy, które najprawdopodobniej odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu wyglądu gryzoni. Postanowili dokonać wstępnej selekcji, po której pozostało jedynie 200 wzmacniaczy, a kolejna weryfikacja wykluczyła trzy kolejne.

Następna faza eksperymentu to obserwacja, co się stało z pyszczkiem zwierzęcia. I jakie wnioski? – Myszy wyglądały zupełnie normalnie, tak naprawdę ludziom bardzo trudno jest dostrzec jakąś różnicę – wyjaśnił Prof Visel.

Pomocna tomografia komputerowa

Skoro zwykłe przyglądanie się nie przyniosło oczekiwanych efektów naukowcy sięgnęli po bardziej zaawansowane rozwiązania. Wykorzystali więc tomografię komputerową w celu wychwycenia ewentualnych modyfikacji. 

Przeskanowaliśmy głowy myszy, mogliśmy dzięki temu precyzyjnie określić kształt ich czaszek – twierdzą. Co się okazało? Że w wyglądzie zwierząt rzeczywiście zaszły zmiany, ich pyszczki stały się dłuższe, krótsze bądź szersze, ale nie wykazywały żadnej wady mimo usunięcia wzmacniaczy.

Co przyniesie przyszłość?

Naukowcy pokładają wielkie nadzieje w zrozumieniu istoty tego procesu. Wierzą, że rozwikłanie tajemnicy mutacji genetycznych pozwoli zrozumieć w jaki sposób wykształcają się wady wrodzone u dzieci, by w przyszłości można było im zapobiegać. – Istnieje wiele rodzajów wrodzonych wad twarzoczaszki, z których najbardziej popularnymi są rozszczep wargi i podniebienia. Następstwa tych wad są bardzo poważne. Mają wpływ na karmienie, mowę, oddychanie, czasami wymagają poważnej operacji. Nie wspominając o konsekwencjach psychicznych – stwierdził ekspert.

Zainteresowanych tematem odsyłamy do szczegółowych wyników opublikowanych w „Science”.

Źródło: BBC / tvnmeteo.tvn24.pl