fbpx
25 Styczeń, 2020
Warszawa
2 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

hospital_medics_46.jpg

Tydzień Świadomości Czerniaka. Misja – przestrzegamy swoich klientów!

Dziś rozpoczyna się Tydzień Świadomości Czerniaka, którego inauguracja odbędzie się podczas trzeciego spotkania Rady Naukowej Akademii Czerniaka w Bydgoszczy. W związku z tym wydarzeniem zachęcamy Was do poszerzenia swojej wiedzy na temat nowotworów skóry. Kilka dodatkowych informacji dla każdego kosmetologa i tak wiele cennych rad dla waszych klientów, że trzeba to przeczytać…

Coraz więcej Europejczyków, w tym też Polaków, choruje na czerniaka. Zachorowalność na ten nowotwór wzrosła w ostatnich 30 latach o 300%. To jeden z najbardziej śmiercionośnych nowotworów. Szacuje się, że w Polsce liczba zachorowań przekracza już 2300 nowych przypadków rocznie. Prawie 50% pacjentów umiera. Polacy to naród o dość jasnej karnacji, dlatego ok. 65% z nas jest w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na czerniaka. Jednak aż 75% tej populacji nigdy nie odwiedziło lekarza, aby zbadać się pod kątem nowotworów skóry.

Tydzień Świadomości Czerniaka jest inicjatywą Akademii Czerniaka (zrzeszającej lekarzy i pacjentów związanych z czerniakiem), którą wspierają Ambasadorzy Tygodnia Świadomości Czerniaka, wśród których znaleźli się:

  • Bolesław Piecha – poseł na Sejm, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia,
  • Jarosław Katulski – poseł na Sejm, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia,
  • Maciej Orzechowski – poseł na Sejm, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia,
  • Beata Małecka-Libera – poseł na Sejm, wiceprzewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet,
  • Łukasz Grass – dziennikarz radiowy i telewizyjny, Szef Informacji Radia TOK FM,
  • Jakub Rzeźniczak – zawodnik Legii Warszawa,
  • Grzegorz Małecki – aktor teatralny i telewizyjny.

O czerniaku słów kilka…

W maju po raz pierwszy po zimie wystawiamy się na silne promieniowaniehospital_medics_46.jpgsłoneczne. Ten szok dla skóry może skończyć się poparzeniem, które jest jednym z ważniejszych czynników ryzyka rozwoju czerniaka. Opalajmy się więc z umiarem, stosując wysokie filtry, a przede wszystkim sprawdzajmy naszą skórę – apeluje prof. Piotr Rutkowski z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz jeden z inicjatorów Akademii Czerniaka.  

Świadomość Polaków z zakresu właściwej profilaktyki i diagnostyki jest bardzo niska. Konsekwencją braku wiedzy i niewłaściwych zachowań jest późne rozpoznanie, a dla nas lekarzy, gdy choroba jest już zaawansowana, oznacza to mocno ograniczone możliwości skutecznego leczenia– dodaje prof. Rutkowski.

Jak się chronić?

Prof. Rutkowski zapewnia, że profilaktyka czerniaka jest tak samo prosta jak diagnostyka. Należy unikać nadmiernego słońca, stosować kremy z wysokimi filtrami UVA i UVB, nosić okulary przeciwsłoneczne, nie korzystać z solarium, regularnie oglądać skórę w celu szybkiego zidentyfikowania ewentualnych nowych i nietypowych zmian, zgłosić się do dermatologa lub chirurga onkologa, aby obejrzał znamiona –wymienia jednym tchem prof. Rutkowski i dodaje– a jeśli okaże się, że pieprzyk lub narośl wymaga wycięcia i niesie znamiona nowotworowe należy natychmiast poddać się zabiegowi i jak najszybciej rozpocząć leczenie.  

Leczenie: najważniejsze – nie czekać

Pacjenci chorzy na czerniaki we wczesnym stadium leczeni są poprzez proste chirurgiczne wycięcie zmiany wraz szerokim marginesem okolicznej tkanki. W przypadku nowotworów o grubości powyżej 1 mm w celu dokładnego określenia stadium zaawansowania choroby, dokonuje się także biopsji węzłów chłonnych wartowniczych (położonych najbliżej pierwotnego ogniska nowotworu) i jeśli komórki nowotworowe zostaną w nich zidentyfikowane, usuwa się także okoliczne węzły chłonne.  

Jeśli jednak czerniak wstępuje w postać przerzutową uogólnioną, czyli pacjent ma przerzuty do odległych części ciała, np. w wątrobie, mózgu czy kościach, sytuacja terapeutyczna jest bardzo trudna.  Do tej pory opierała się na leczeniu paliatywnym. Dziś, dzięki ogromnemu postępowi medycyny, pacjenci z zaawansowanym czerniakiem mają szansę na nowoczesne leczenie immunologiczne, które mobilizuje ich własnych układ odpornościowy do walki z nowotworem, a także terapię celowaną, która uderza bezpośrednio w komórki guza. Po raz pierwszy od dziesięcioleci mamy dwa leki, które rzeczywiście wydłużają przeżycie pacjentów z bardzo zaawansowanym czerniakiem. To niesłychany postęp i wielka nadzieja dla pacjentów – o leczeniu czerniaków mówi prof. Rutkowski.  

Na co zwrócić uwagę – ABCDE czerniaka

Czerniaki mają wiele cech charakterystycznych, które pomagają w ich rozpoznaniu. Cechy te określane są za pomocą kryteriów ABCDE (pochodzących od pierwszych liter angielskich słów: Asymmetry, Border, Color, Dimension  i Evolution):

A– asymetria np. znamię „wylewające” się na jedną stronę,
B – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia,  
C – kolor niejednolity, a także czerwony lub czarny,
D – wielkość zmiany powyżej 0,5 cm,
E– ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.   

Wszystkie znamiona, narośla, pieprzyki, które mają te cechy powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga onkologa i w razie jakichkolwiek wątpliwości wycięte. Badanie przeprowadzane u specjalisty jest bardzo szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz skanuje całą skórę specjalnym urządzeniem, które wychwytuje wszelkie atypowe zmiany.

Karnacja ma znaczenie

Jednym z czynników sprzyjających powstaniu czerniaka jest określony typ urody. Bardziej narażone są osoby o jasnych i rudych włosach, jasnych oczach, bardzo jasnej cerze, często z piegami, znamionami, które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym, słabo tolerują słońce i opalają się z dużym trudem lub w ogóle.  Warto zaznaczyć, że ok. 25% mieszkańców naszego kraju reprezentuje typ urody 1 lub 2, czyli ma bardzo jasną lub jasną karnację, łatwo ulegającą poparzeniom słonecznym. Jeśli doliczyć do tego także osoby z jasną karnacją, która mimo wszystko lepiej się opala i jest bardziej odporna na poparzenia słoneczne, to w sumie ok. 65% populacji Polaków, mieści się w grupie o wysokim stopniu ryzyka zachorowania na czerniaka”– dodaje prof. Rutkowski. Bądźmy odpowiedzialni – to najtańsza  i najskuteczniejsza profilaktyka raka skóry –  puentuje prof. Rutkowski.

Akademia Czerniaka – informacje

Akademia Czerniaka jest inicjatywą środowiska medycznego i pacjentów, która ma na celu upowszechnienie wiedzy o czerniaku. Poprzez popularyzację profilaktyki, chce pokazywać skuteczne metody zabezpieczania się przed tym nowotworem skóry oraz prowadzić działania, które zapewnią pacjentom jak najlepszą opiekę w każdym stadium choroby.

Głównym organem Akademii Czerniaka jest jej Rada Naukowa, która wspiera merytorycznie wszystkie działania realizowane w ramachakademia-czerniaka_logo.jpg Akademii. Patronat nad działaniami Akademii objęły Polskie Towarzystwo Dermatologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej. Partnerami inicjatywy są firmy Bristol Myers-Squibb i Roche.

Więcej informacji dotyczących tego tematu znajdziecie na stronie www.akademiaczerniaka.ruchspoleczny.org.pl

Dane procentowe wykorzystane w materiale pochodzą z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez pracownię badań społecznych TNS OBOP na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków na zlecenie firmy Bristol Myers-Squibb w kwietniu 2011 roku.  

źródło:Akademia Czerniaka