fbpx
21 Sierpień, 2019
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Ubytki DNA w mitochondriach przyspieszają starzenie

Duże ubytki DNA w mitochondriach, organellach zaopatrujących komórki w energię, odgrywają ważną rolę w przedwczesnym starzeniu myszy – informują naukowcy z Waszyngtonu na łamach pisma „Nature Genetics”.

Według słynnej, choć kontrowersyjnej, mitochondrialnej teorii starzenia organizmów, nagromadzone przez całe życie mutacje w DNA mitochondriów, powodują zaburzenia w działaniu komórek i tkanek. Zmiany te są obserwowane podczas starzenia się organizmu.

Lawrence Loeb wraz z kolegami z Uniwersytetu w Waszyngtonie badał myszy, u których dochodzi do zdecydowanie większej liczby mutacji niż u normalnych zwierząt. We wcześniejszych doświadczeniach naukowcy wykazali, że mutacje polegające na zamianie pojedynczych par zasad w DNA mitochondrialnym nie wpływają na przyspieszenie procesu starzenia.

Teraz badacze odkryli, że myszy, które starzeją się szybciej niż inne zwierzęta, mają dużą liczbę znacznych ubytków (tzw. delecji) w DNA mitochondriów, co sugeruje że ten rodzaj mutacji przyczynia się do nasilenia procesów związanych ze starzeniem organizmu.

Skutki licznych delecji w mitochondrialnym materiale genetycznym różnią się w zależności od rodzaju tkanki, co wskazuje że poszczególne rodzaje komórek i tkanek są różnie wrażliwe na tego typu mutacje.

 

PAP – Nauka w Polsce