fbpx
12 Grudzień, 2019
Warszawa
-0 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Ucz się kosmetologu, ucz

Branża kosmetyczna, kosmetologiczna oraz medycyny estetycznej to zaraz po medycynie jedne z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki.

Właściciele gabinetów kosmetycznych oraz osoby w nich pracujące prześcigają się we wprowadzaniu do oferty salonu innowacyjnych zabiegów, które mają za zadanie przyciągnąć coraz bardziej wymagającą klientelę. W dobie internetu i coraz popularniejszych programów telewizyjnych w tzw. telewizji kobiecej bądź śniadaniowej, nasze klientki stają się bardziej wyedukowane w temacie pielęgnacji, nowości kosmetycznych oraz zabiegów na czasie. Dlatego prowadzenie lub praca w gabinecie kosmetycznym zobowiązuje nas do systematycznego podnoszenia swoich kwalifikacji poprzez kursy lub szkolenia. W pracy kosmetologa idealne pasują słowa: kto się nie rozwija, ten się cofa!

Absolwent kosmetologii, niezależnie od tego czy skończył studia licencjackie, czy też magisterskie, nie ma możliwości zdobycia wiedzy, która całkowicie wystarczy mu do pracy w salonie kosmetycznym. Informacje, którą nabywamy na studiach najczęściej bywają jedynie zakreśleniem zagadnień, z którymi będziemy musieli się zmierzyć w codziennej pracy kosmetologa. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ pracownie kosmetyczne na uczeniach nie posiadają kompletnego sprzętu, prowadzone zajęcia są okrojone czasowo, a grupy są zbyt liczne żeby wykładowca mógł indywidualnie podejść do każdego studenta. W konsekwencji kosmetolodzy są znakomicie wykształceni pod względem teoretycznym, podczas gdy praktyczne wykonywanie zabiegów, obsługa klienta oraz sprzętu kosmetycznego kuleje. W takiej sytuacji młodzi pracownicy salonów muszą uczyć się na własnych błędach. Te z kolei bywają popełniane na klientach, którzy nie będąc zadowoleni z pracy praktykanta mogą już nigdy do nas nie wrócić.

Niemożliwe jest, aby niedoświadczony kosmetolog potrafił idealnie obsłużyć klienta salonu. Mowa tu o takich prozaicznych, a jednak ważnych umiejętnościach, jak przywitanie gościa w gabinecie, jego podstawowa obsługa czy dobór indywidualnej pielęgnacji po zabiegu. Nie wspominając  nawet o sprzedawaniu produktów do podstawowej pielęgnacji domowej jak masaż twarzy, masaż antycellulitowy, masaż relaksacyjny i tym podobne. A gdzie tam jeszcze do  wykonywania samych zabiegów. Przed każdym absolwentem zatem bardzo długa droga do prawidłowego przeprowadzenia sesji mezoterapii igłowej czy mikroigłowej, pedicure’u medycznego, albo różnego rodzaju masażów. 

Jak skrócić tą branżową wędrówkę z pozycji absolwenta na pozycję doświadczonego praktyka? Zainwestować w szkolenia! Bardzo wielu młodych kosmetologów kładzie ogromny nacisk na uzupełnianie szkolnej wiedzy praktyką zdobytą na dodatkowych kursach. Takie działanie wydaje się być jedynym słusznym w tym wymagającym, stale rozwijającym się sektorze. Zapamiętajcie bowiem, kompetentny kosmetolog systematycznie korzysta z kursów i szkoleń. Chcesz zostać ekspertem kosmetyki, przygotuj się na ciężką pracę i wiele godzin dodatkowego kształcenia!

W jaki sposób wybrać szkolenie skrojone na swoją miarę? Nie jest to takie łatwe, ponieważ na rynku istnieje bardzo dużo firm oferujących tego typu usługi. Na co zwracać uwagę, aby kurs spełnił nasze oczekiwania merytoryczne i praktyczne? Należy wcześniej sprawdzić opinię o ośrodku na internecie i wśród znajomych z branży. Warto dowiedzieć się jakie doświadczenie ma trener, pod skrzydła którego trafimy. Przydatna będzie informacja o ilości uczestników oraz sprzęcie i preparatach, na których będziemy pracowali przez okres szkolenia, podpowiadają specjaliści z Akademii Kosmetologii.

Galopująca branża kosmetyczna nie poczeka na opieszałych. Dlatego osoby pretendujące do miana specjalistów muszą przyspieszyć kroku, by nadążyć za zmianami w kwestii innowacyjnych zabiegów i preparatów, nie mówiąc już o rosnących wymaganiach samych klientów. Stąd pytanie do naszych przyszłych ekspertów: gotowi do biegu o wiedzę oraz umiejętności? Otwarci na nowe wyzwania szkoleniowe? Jeśli tak, to na dodatkowe kursy, start!