fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
26 Marzec, 2020
Warszawa
11 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Ulepszona metoda produkcji cytronellalu

Modyfikując tradycyjną metodę katalitycznej syntezy cytronellalu, przez zastosowanie katalizatora w formie zawiesiny nanocząstek palladu w cieczy jonowej, osadzonej na powierzchni krzemionki, uzyskano 100 proc. wydajność reakcji, przez co produkcja tej substancji stała się nie tylko szybsza, bardziej wydajna oraz przyjazna środowisku, ale przede wszystkim tańsza, donosi „Chemical Communications”.

Cytronellal (rodinal), to związek chemiczny powszechnie stosowany w przemyśle kosmetycznym, analogiczny do naturalnego zapachu cytryny. Cytronellal jest substancją z grupy związków popularnie określanych na opakowaniu produktów kosmetycznych, jako identyczny z naturalnym. Rocznie produkowane są ogromne ilości tej substancji poprzez katalityczne uwodorowanie odpowiedniego aldehydu – cytralu.

Stosowane dotąd metody syntezy były mało wydajne i przebiegały wielokierunkowo, przez co wymagały dodatkowych etapów, podczas których oczyszczano i eliminowano niepotrzebnie powstające (obok cytronellalu) związki chemiczne.

Zespół naukowców z Technical University of Darmstadt (Niemcy) istotnie ulepszył metodę syntezy związku o zapachu identycznym do cytryny, poprzez zastosowania nanoczastek palladu zawieszonych w odpowiedniej cieczy jonowej (będącej płynną solą organiczną). Zawiesinę osadzono następnie na powierzchni krzemionki. Pallad jest standardowo stosowanym katalizatorem, a jego nanocząstki, czyli drobinki o średnicy miliardowej części metra, okazały się być niezwykle skuteczne w procesie uwodorniania.

Dzięki nowej konstrukcji warstwy katalitycznej, naukowcom udało się osiągnąć niespotykaną jak dotąd 100 procentową wydajność reakcji transformacji cytralu w cytronellal , przez co wyeliminowaniu uległ etap oczyszczania produktu.

Jak zauważają naukowcy, korzyści płynące ze stosowania cieczy jonowych przy różnego rodzaju syntezach chemicznych to nie tylko obniżenie kosztów syntezy, ale również jej przyspieszenie i ograniczenie konieczności stosowania środków niebezpiecznych dla środowiska naturalnego.

źródło: PAP