fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
22 Październik, 2019
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Ustawa o urlopie rodzicielskim podpisana

10 czerwca prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę wprowadzającą roczny, płatny urlop po urodzeniu dziecka, która wejdzie w życie 17 czerwca.

Co gwarantuje nowy zapis? Dłuższe urlopy dla matek i ojców dzieci urodzonych w 2013 roku.

Czas na szczegóły. Rodzicom, którzy w 2013 roku doczekali się potomstwa przysługiwać będzie 20 tygodni  urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Co ciekawe, z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać na takich samych prawach matka jak i ojciec.

A jak w takim razie będzie wyglądała kwestia wynagrodzeń? Otóż, przez pierwsze 26 tygodni urlopu zasiłek macierzyński wynosił będzie 100 proc. ostatniego wynagrodzenia i 60 proc. wynagrodzenia przez kolejnych 26 tygodni. Nieco inaczej sytuacja będzie się przedstawiała jeśli pani kosmetyczka bądź kosmetolog od razu zadeklaruje, że korzystać będzie z całości urlopu. Wówczas przez cały ten okres wypłacany będzie zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. 

Sama ustawa ma wejść w życie 17 czerwca, ponieważ wtedy urlopy, trwające maksymalnie 24 tygodnie, kończą rodzice dzieci urodzonych 1 stycznia. Dlatego mamy, które chcą skorzystać z nowych uprawnień na złożenie wniosku będą miały tylko jeden dzień. Ponadto, co ważne, by wydłużyć urlop dodatkowy o kolejne dwa tygodnie oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, należy złożyć wniosek do pracodawcy w dniu wejścia w życie ustawy.

Źródło: rynekzdrowia.pl