fbpx
04 Lipiec, 2020
Warszawa
22 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Utrata wagi wcale nie poprawia humoru

Te zaskakujące wyniki badań zaskoczyły wiele osób. Naukowcy zaznaczają, że doniesienia nie mają zniechęcić do odchudzania, ale mają wskazać realizm samego procesu utraty wagi.

 

A realia są taki, że osiągnięta wymarzona waga nie generuje euforii. 

Prowadzone przez cztery lata badania blisko 2 tysięcy osób z nadwagą pokazały, że te, które były w tym czasie w stanie zrzucić najwięcej, ponad 5 procent wagi, średnio blisko 7 kilogramów, wykazywały zauważalną poprawę wyników badań analitycznych, ale były bardziej zagrożone depresją, niż te, które utrzymały się w granicach plus/minus 5 procent poprzedniej wagi.U osób, które zrzuciły wagę, ryzyko pogorszenia nastroju, a nawet depresji rosło nawet o 78 procent. Gdy wzięto pod uwagę czynniki zewnętrzne, które równocześnie mogły doprowadzić do zmniejszenia wagi i depresji takie jak utratę kogoś bliskiego, ryzyko to rosło i tak o ponad połowę. Mechanizm tego zjawiska nie jest do końca jasny, może wiązać się z koniecznymi dla chudnięcia wyrzeczeniami i wysiłkiem. Tak czy inaczej, musimy się liczyć z tym, że nawet przesuwająca się w dół wskazówka wagi tak od razu nas nie uszczęśliwi.

Nie chcemy nikogo zniechęcać do zrzucania wagi, co ma gigantyczne znaczenie dla naszego zdrowia, ale powinniśmy sobie zdawać sprawę, że samo chudnięcie nie przyniesie poprawy we wszystkich aspektach naszego życia – podkreśla pierwsza autorka pracy, dr Sarah Jackson z UCL Epidemiology & Public Health. Motywujące reklamy środków odchudzających często dają nam nierealistyczne obietnice, powinniśmy zdawać sobie sprawę i z wyzwań, które przed nami stoją – dodaje.

Badacze podkreślają, że żyjemy w czasach, w których trudno oprzeć się żywieniowym pokusom, dieta jest poważnym wyzwaniem, które nie pozostaje bez wpływu na nasze, także psychiczne samopoczucie. W podsumowaniu badacze przyznają, że praca dotyczy zaledwie okresu czterech lat. Być może po dłuższym czasie, kiedy po okresie odchudzania koncentrujemy się już tylko na utrzymaniu niższej wagi, są szanse a poprawę nastroju. W dalszych badaniach będą starali się to sprawdzić.