fbpx
26 Maj, 2020
Warszawa
10 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Uwaga na diody LED w urządzeniach kosmetycznych

Producenci sprzętu kosmetycznego często kuszą nas montowaniem modnych gadżetów. Rekordy popularności biją ostatnio diody LED, zachwalane jako ekologiczne i energooszczędne. Naukowcy jednak ostrzegają – nie wszystkie „ledy” są bezpieczne.

Na łamach Environmental Science & Technology opublikowano wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z University of California. Okazało się, że wiele dostępnych na rynku diod LED zawiera niebezpieczne substancje takie jak: ołów, arsen, miedź i nikiel.

Zespół pod kierownictwem dr Oladele Ogunseitan sprawdził skład diod znajdujących się w najpopularniejszych urządzeniach: lampkach choinkowych i reflektorach samochodowych. W czerwonych lampkach zaobserwowano 8-krotne przekroczenie dopuszczalnej zawartości ołowiu i 6-krotne arsenu. Białe diody zawierały za dużo niklu, natomiast w zielonychznaleziono wysokie stężenie związków miedzi.

Badacze zalecają ostrożność w kontakcie z uszkodzonymi LEDami. W przypadku potłuczenia tego typu sprzętu należy ostrożnie zebrać pozostałości, najlepiej przy użyciu rękawic ochronnych i maski na twarz.

Źródło: PAP/Rynek Aptek