fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
11 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Uwaga na przeterminowane kosmetyki

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Opinium Research wynika, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo niebezpieczne jest używanie przeterminowanych kosmetyków.

Prowadząc gabinet na pewno kontrolujemy upływ terminu ważności kosmetyków zabiegowych. Warto jednak zwrócić uwagę na kosmetyki do makijażu, które często leżą w kuferku i miesiącami czekają na ślubny sezon. Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że chociażby cienie, które często kupujemy „na zawsze” mogą stracić ważność już po 18 miesiącach.

Podobnie przedstawia się sytuacja innych makijażowych produktów. Tusz do rzęs możemy bezpiecznie stosować od 4 do 6 miesięcy. Z kolei kredki do oczu i warg, a także eyeylinery już po upływie 18 miesięcy, nie nadają się do użytku. Najdłużej możemy przechowywać perfumy (do 3 lat), ale to raczej nie przyda nam się w gabinecie.

Badania nad świadomością konsumentów odnośnie niebezpieczeństw wynikających ze stosowania kosmetyków po upływie terminu ważności, pokazały jak bardzo ignorujemy ostrzeżenia producentów.

Ankiety przeprowadzone wśród prawie 4 tysięcy Brytyjek wykazały, że 49% z nich nie sprawdza daty przydatności kosmetyków, a 66%nawet po przekroczeniu terminu ważności dalej używa przeterminowanych produktów.

Naukowcy są załamani takimi wynikami badań.

Konsumenci powinni pamiętać, że kiedy produkt zaczyna pachnieć lub wyglądać inaczej, jest on bezużyteczny i groźny– ostrzega dr Chris Flower, biolog i technolog, dyrektor Cosmetic Toiletry and Perfumery Association.

Oczy są jednym z obszarów twarzy, o które trzeba szczególnie dbać. Należy być wyjątkowo ostrożnym, infekcje oczu mogą być bolesne i długotrwałe. Z kolei gąbeczki do makijażu są prawdziwym rajem dla bakterii. Zwłaszcza, gdy są przetrzymywane przez długi czas i nie są myte. Należy utrzymywać je w czystości i systematycznie wymieniać – dodaje Bevis Man z British Skin Fundation.

Źródło: PAP Life