fbpx
03 Czerwiec, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Uwaga na środki odchudzające z Internetu!

 

Często dochodzą do nas sygnały o osobach kupujących w internecie leki odchudzające, których skuteczności i bezpieczeństwa tak naprawdę nikt nie może nam zagwarantować. Problem wprowadzania do obrotu fałszywych lub niezarejestrowanych leków dotyczy coraz większej ilości preparatów.

Według danych pochodzących ze Światowej Organizacji Zdrowia, co roku wydajemy na podrobione leki ok. 100 mln złotych. W skali całego świata liczba ta jest jeszcze bardziej przerażająca i sięga 200 mld dolarów.

Stosowanie podrobionych leków niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Osoba, która potrzebuje rzeczywistej terapii, przyjmując podrobione leki naraża się na zwiększenie natężenia objawów choroby i wystąpienie powikłań. Ponadto leki pochodząc z nieznanych źródeł mogą zawierać dodatkowe substancje, zanieczyszczenia, co może skutkować innym działaniem terapeutycznym lub wystąpieniem działań niepożądanych.

W 2009 roku służby celne zatrzymały u nas 10,5 tys. opakowań sztuk podrobionych leków, a wartość zarekwirowanego towaru jest szacowana na ok. 40 tys. euro.
? Mechanizm pojawiania się sfałszowanych leków jest prosty: gdy tylko pojawia się zwiększone zapotrzebowanie na dany preparat, za moment pojawia się na rynku jego podróbka ? zwłaszcza w Internecie ? twierdzi prof. Paweł Januszewicz, zastępca dyrektora ds. naukowych Narodowego Instytutu Leków.

Na rynku, obok sfałszowanych leków odchudzających, znajdują się również preparaty udające leki: przeciwgrypowe, antybiotyki, leki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, obniżające poziom cholesterolu, preparaty na potencję, witaminy i suplementy diety, a nawet cytostatyki

Być może już wkrótce uda się zmniejszyć niebezpiecznie rozwijający się rynek fałszywych produktów leczniczych. Przygotowywana właśnie nowelizacja Prawa Farmaceutycznego zakłada znaczne kary za produkcję i dystrybucję niebezpiecznych i fałszywych leków.

Pamiętajmy, żeby zwracać uwagę naszym klientkom na rozsądne podejście do odchudzania i stawianie na sprawdzone preparaty kupowane wyłącznie w aptekach.

Źródło: Rynek Zdrowia