fbpx
17 Sierpień, 2019
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Uwaga na stopy

Gabinety, w których przeprowadza się profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne stóp powinny być tak dostosowane, aby nie doszło do jakiegokolwiek zakażenia pacjentów. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgów Stóp i Stawów skokowych –  ACFAS (American College of Foot and Ankle Surgeons) coraz więcej osób z powodu drobnego skaleczenia, wrastającego paznokcia cierpi na zakażenia wywołane gronkowcem złocistym.

Brandi Johnson, jeden z członków stowarzyszenia AACFAS, przebadał 20 pacjentów w jednym ze szpitali na Florydzie. Jak się okazało połowa z nich cierpiała na zakażenia będące wynikiem wrastającego paznokcia, reszta zakażeń była spowodowana ukłuciami po akupunkturze oraz uszkodzeniami po pedicure.

Jednym z pacjentów Johnsona był nastoletni chłopiec, który przez pół roku walczył z zakażeniem MRSA przy wrastającym paznokciu. Infekcja objęła nie tylko tkanki miękkie, lecz także rozprzestrzeniła się do kości palucha.

Lekarz potwierdził, że w ostatnim czasie coraz większa liczba nastolatków zgłasza się do jego gabinetu z zakażeniem spowodowanym wrastającym paznokciem.

Zakażenie MRSA stóp nie dotyczy już tylko pacjentów przebywających długtotrwale w szpitalach, domach spokojnej starości, lecz coraz częściej pojawia się w szkołach, więzieniach, ośrodkach sportowych.

Łatwiej zapobiegać zakażeniom MRSA niż leczyć, w tym celu należy:

  • uważnie obserwować stopy, jeżeli występują tendencje do zgrubień, krwawień, powstawania pęcherzy lub wrastania paznokci,
  • w przypadku nawet drobnych skaleczeń należy starannie zdezynfekować miejsce uszkodzenia i nałożyć opatrunek,
  • zasięgnąć porady lekarskiej w przypadku rany kłutej (wbicie gwoździa) lub ciętej (skaleczenie szkłem).

W gabinecie pedicure warto przestrzegać wszystkich zasad, które zostały omówione z artykule pt.: „Zasady higieny w gabinecie pielęgnacji stóp”.